Atık Malzemelerde Neler Yapılır?

Atık Malzemelerden Neler Yapılır?

Evinizde sizler fark etmeseniz de günlük olarak pek çok atık malzeme çıkabilmektedir. Ancak bunların pek çoğunu değerlendirerek ev içi dekorasyonunda tekrar kullanabilirsiniz. Üstelik atık malzemeler ile yapacağınız pek çok ürün evinizde sizin de işinize yarayacak. Atık malzemelerden neler yapılabilir ve atık malzemeler nasıl değerlendirilir?

2022 Ev İçin Harika Geri Dönüşüm Fikirleri yazımıza da göz atabilirsiniz…

Atık Malzemeler Nasıl Değerlendirilir?

Doğal çöpler dışında pek çok malzemeyi atık olarak dışarı atmaktayız. Ancak bunları değerlendirerek tekrar kullanabileceğiniz birer ev eşyası haline getirebilirsiniz.

Geri dönüşüm malzemeleri olarak da bilinen atık malzemelerden çocuklarınız için eğlencelioyuncaklar, balkonunuz için dekoratif objeler hazırlayabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız atık malzemelerden yapabileceğiniz pek çok fikri inceleyebilirsiniz.

Kola Şişelerinden Süsler

kola siselerinden geri donusum fikirleri

Evde neredeyse en sık attığınız atıklardan birisi de kola şişeleridir. Ancak kola şişelerini atmak yerine değerlendirebilirsiniz. Süs yapımı için kullanacağınız kola şişeleri ile bahçenizi veya balkonunuzu daha da eğlenceli ve şık bir yere dönüştürebilirsiniz.

Kola şişesinden saksı yapmak için öncelikli olarak renkli boyaları kullanabilirsiniz. Sprey veya yağlı boyalar ile kola şişesini dilediğiniz renge boyayabilirsiniz. Daha sonra üst kısmından uygun büyüklükte keserek içine toprak doldurmalısınız. Özellikle saksı yapmak için kola şişeleri en ideal ürünlerden biridir.

Yoğurt Kovalarından Organizerler

yogurt kovasindan organizer

Yoğurt kovaları pek çok farklı şekilde değerlendirilebilir. Özellikle sepet, organizer, saksı ve havluluk gibi pek çok farklı ürüne dönüştürebilirsiniz. Yoğurt kovasından banyo için organizer yapabilirsiniz. Bunun için uygun bir bez parçasını kovaya uygun şekilde dikmelisiniz.

Bezi kovanın içerisinden geçirerek kovanının her yerinin kapanmasını sağlayın. Ardından dantel ve düğmeler ile kovanın üzerini süsleyebilirsiniz. Banyonuzda kullanacağınız bu organizerlerin içerisine deterjanlarınızı veya havlularınızı yerleştirebilirsiniz

Meyve Kasalarından Geri Dönüşüm Fikriler

ahsap kasalardan geri donusum fikirleri

Hiç kuşkusuz ki geri dönüşüm fikirleri denildiği zaman akla ilk olarak ahşap meyve kasaları gelmektedir. İstediğiniz büyüklükte bulabileceğiniz kasalardan eviniz için pek çok farklı eşya yapabilirsiniz.

Ayakkabılık, kitaplık, puflar, yan sehpalar, mutfak için sebzelikler, oyuncak kasası hatta televizyon ünitesi bile yapabilirsiniz. Bunun için sadece önce ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz.

Ahşap kasalardan kitaplık yapmak için istediğiniz kitaplığın büyüklüğüne uygun olacak şekilde kasa almalısınız. Kasaları dileseniz renk renk boyayarak daha şık ve estetik bir görünüm elde edebilirsiniz.

Ancak evinizin dekorasyonu doğal tonlarda ise ahşabın kendi doğallığını bozmadan da kasaları kullanabilirsiniz.

Mutfakta kullanabilmek için yapacağınız sebzelik için de yine küçük kasalar oldukça uygun olacaktır. Dilerseniz ahşap bir iskelet üzerine farklı farklı boşluklar bırakarak kasaları monte edebilirsiniz.

Patates, soğan veya diğer ek ürünleri koymak için kendinize uygun büyüklükte ve bölmeli bir sebzelik hazırlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun odası için istediğiniz gibi bir oyuncak kasası bulamıyor musunuz? Hemen bir meyve kasasını boyayarak içerisine bir kumaş geçirin. Ardından meyve kasasının alt kısmına dört adet tekerlek sabitleyin.

Bu sayede çocuğunuz oyuncak kasasını taşırken zorlanmayacaktır. Üstelik oyuncaklarının da sürekli dağınık olmasının önüne geçebilirsiniz.