Aydınlatmanın Önemi

Aydınlatmanın Önemi

Aydınlatma, dekorasyon konusunda her zaman geri planda kalabiliyor. Ancak dekorasyonun en önemli parçalarından biri olan aydınlatma mobilyalarınızı etkileyen ve fazlası ile dikkat etmeniz gereken konulardan biridir.
Salon, mutfak, oturma odası veya çalışma odası… Her odada aydınlatma ürünleri olmazsa olmazlardan. İyi bir aydınlatma ile odalarınızın daha güzel bir atmosfere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.
Kötü bir aydınlatma ise odanızın dekorasyonunu oldukça sıradan gösterebilir. Peki, eviniz için aydınlatma ürünlerini tercih ederken nelere dikkat etmeli ve nasıl seçimler yapmalısınız?

Eviniz İçin Aydınlatma Ürünlerini Nasıl Seçmelisiniz?

1-Eviniz için genel bir tadilat yaptırmaya karar verdiyseniz öncelikli olarak aydınlatma sistemi için iyi düşünmelisiniz. Eviniz için nasıl bir aydınlatma sistemi düşünüyorsanız ona uygun olarak tadilat işlemini yaptırmanız daha uygun olacaktır. Aydınlatmanın önemi çok dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

2-Dekoratif olarak veya genel olarak aydınlatma ürünlerini seçerken daha uzun süreli olarak kullanabileceğiniz kaliteli ürünleri tercih etmelisiniz. Çabuk yıpranan ve zaman içerisinde renk değişikliği gibi sorunlar oluşturan ürünlerden uzak durmanızda fayda olacaktır.

3-Her oda için farklı bir aydınlatma sistemi uygundur. Özellikle mutfak için bir salon aydınlatması tercih edemezsiniz. Mutfak için hem modern yapıda hem de kullanışlı aydınlatma ürünlerini seçmelisiniz. Özellikle aydınlatmanın mutfağın tam ortasında olmaması daha uygundur. Tezgâhın iç kısmında veya ocak kısmına daha yakın yerde aydınlatma seçeneklerini düşünebilirsiniz.

4-Banyo için de yine ayna bölgesinin civarında aydınlatma olması gerekir. Eğer büyük bir banyonuz var ise banyoyu iki kısım olarak düşünerek aydınlatma sistemini ona göre yerleştirmelisiniz.
5-Salon gibi evin büyük alanları için de yine odayı iki parça şeklinde düşünmek daha sağlıklı olacaktır. Yemek bölümü olarak kullandığınız bölüm için aydınlatma tercih edebilirsiniz. Yine oturma kısmı için kullanacağınız alan için de o kısma yetecek kadar bir aydınlatma yeterli olacaktır.
6-Aydınlatma ürünlerini seçerken hangi alanı aydınlatmanızın sizin için daha kullanışlı olacağına karar vermeniz gerekli. Bunda sonra hangi tip bir aydınlatma türünü kullanacağınızı tercih etmelisiniz.
7-Ev dekorasyonunda özellikle tek bir ışık kullanarak büyük bir hata yapılmaktadır. Evinizin odalarında farklı noktalara ve farklı yükseklikler olacak şekilde aydınlatma ürünlerini yerleştirebilirsiniz. Bu sayede evinizin ışık seviyesini daha çok yükseltebilir ve gözünüzü yormayan bir aydınlatma sistemi yapmış olursunuz.

Aydınlatma Çeşitleri


Asma Armatürler

Evinizde avize veya sarkıt gibi duran ancak daha modern tasarımlı aydınlatma ürünleri tercih etmek istiyorsanız asma armatürleri tercih edebilirsiniz. Tavana sabitlenerek monte edilen asma armatürler özellikle dekoratif olarak tercih edilmektedir. Oturma odaları veya salon için pek tercih edilmese de dekoratif olarak daha az ışık veren bir aydınlatma ürünü tercih etmek istiyorsanız asma armatürlere göz atabilirsiniz.

Tavan Aydınlatmaları

Odanın tamamının temel bir aydınlatma sistemi ile aydınlanmasını isterseniz tavan aydınlatmalarını tercih edebilirsiniz.
Tavana monte edilen bu tarz aydınlatmalar gömme veya yarı gömme şeklinde tasarımlara sahiptirler. İstediğiniz tonda aydınlık alabilirsiniz.

Masa Ve Zemin Lambaları

Çalışma odalarında ve yatak odalarında daha çok kullanılan masa ve zemin lambaları artık şık tasarımları ile salon ve oturma odaları için de tercih ediliyor.
Oturma odası için sadece masa lambası tercih etmek yerine aynı zamanda zemin lambası ile de dekoratif olarak kontrast oluşturabilirsiniz.
Odanızda hangi bölgede daha fazla ışık ihtiyacınız var ise o bölgelere masa ve zemin lambalarını yerleştirerek odanızın ışık durumunu ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Duvar Aplikleri

Banyoda görmeye alışık olduğumuz duvar apliklerini dekoratif olarak evinizin her yerinde kullanabilirsiniz. Küçük bir alanı aydınlatmak için tercih edilen duvar aplikleri özellikle yumuşak ışık sevenler için en doğru aydınlatma seçeneklerinden biri olabilir.