DUVAR DEKORASYONUNDA TABLONUN ÖNEMİ

Yaşam alanlarının dekore edilmesinde duvarların ayrı bir yeri vardır. Kullanılacak boyanın rengini veya uygulanacak kağıdın desenini seçmenin yanında duvarda kullanılacak dekoratif ürünlerin de ayrı bir önemi bulunmaktadır. Duvarlarda kullanılacak bu ürünlerin başlıcaları; yağlı boya tablolar, ayna ve diğer dekoratif (mask v.b.) objelerdir. Bu yazının konusu duvar dekorunda yağlı boya tablolar olduğu için yağlı boya tabloların nasıl kullanılabileceğini irdeleyeceğiz.

Yağlı boya tablo tarihi beşinci yüzyıla kadar uzanmaktadır. Tarihte ilk kez Batı Afganistan’da Hintli ve Çinli Rahipler tarafından Budist resimlerde kullanılmıştır. Ancak Ortaçağ ve reformasyon arasındaki tarihi dönem olarak bilinen Rönesans dönemine kadar popülerlik elde edememiştir. Tarihsel gelişimi ilgili detaylar başlı başına bir yazı konusu olduğu için bir iki cümle ile bitirmek istiyorum. Rönesans dönemi Hıristiyanlık’ın gelişimi ile paralel bir seyir izlemiştir. Katedral, kilise, şapel gibi dini mekanlara yapılan resimlerin yanı sıra ressamlara sahip çıkan zengin ailelerin desteği ile sanatçılar çalışmalarına devam etmişlerdir. Yağlı boya tablo yapımını etkileyen ikinci önemli bir faktör de Burjuvanın ortaya çıkışı ile oluşan sermaye birikimi ve biriken sermayenin değerlendirilmesinde (günümüze de uzanan) etkin bir rol oynamasıdır. Bu cümleden son yıllarda en çok değer kazanan yağlı boya tabloların Hindistan’lı ressamlara ait olduğunu, yükselen Hindistan ekonomisinin bunda etkili olduğunu söyleyip tarih konusunu kapatmış olalım.

Günümüze gelince gelişen teknoloji ve yaşanan ekonomik ferahlık sayesinde insanlar yaşam alanlarını güzel kullanışlı eşyalar ile dekora etmekteler. Bunu yaparken dikkate alınması gereken en önemli unsur yaşamak istedikleri yerde görmek istedikleri mobilyaya karar vermektir. Mobilya tarzlarını geleneksel (klasik), modern, avangard ve luxury gibi dört ana tarzda tanımlanabilir. Mobilya tarzına karar verildikten sonra aydınlatma, akseuar ve duvarda kullanılacak ürünleri belirlemek mümkün olur. Tablo seçiminde dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlar ; tema, ebat, çerçeve ve tablonun duvara asılma yönüdür. Şimdi kısaca bu hususlara göre yağlı boya tablo seçimini nasıl yapabileceğimize göz atalım.

Yağlı boya tablonun temasını mobilyanın tarzına göre belirleyebiliriz. Geleneksel tarz dediğimiz klasik mobilyanın olduğu mekanlarda