Duvar Yapısını Ve İsteklerinizi Söyleyin: Seçmeniz Gereken Boya Çeşidini Söyleyelim!

Duvar Yapısını Ve İsteklerinizi Söyleyin: Seçmeniz Gereken Boya Çeşidini Söyleyelim!

Duvar Yapısını Ve İsteklerinizi Söyleyin: Seçmeniz Gereken Boya Çeşidini Söyleyelim! Ev dekorasyonu içerisinde duvar boyaları her zaman en önemli konulardan biridir. Hem mobilyalarınız hem de halı ve perde seçimleriniz ile uyum sağlayacak olan duvar rengini bizler ile birlikte çok daha kolay bir şekilde seçebilirsiniz. Yüzlerce farlı renk ve ton arasından yaşam alanlarınız ve odalarınız için en uygun rengi seçmek için önerilerimize göz atabilirsiniz. Eviniz için seçmeniz gereken boya çeşidini sadece birkaç detaya dikkat ederek kolaylıkla tercih edebilirsiniz. Duvar yapısına göre boya seçimi önemlidir.

Duvarlarınızın Yapısına Dikkat Edin


Duvar yapısına göre boya seçimi önemlidir. Tüm boyalar her duvar için uygun bir yapıda değildir. Bunun için de önceliğiniz her zaman duvarınızın yapısını bilmektir. Seçmiş olduğunuz boyanız eğer duvarınız için uygun bir yapıda değil ise istediğiniz görünümü elde edemeyebilirsiniz. Beğendiğiniz boyanın kaliteli ve pürüzsüz bir şekilde durabilmesi için gerekli görülürse astar boyalar da tercih edilebilmektedir.
Eğer duvarınızda çatlaklar ve pürüzler var ise öncelikli olarak bunların tamir edilmesi ve sonrasında üzerine boyama işleminin yapılması gerekmektedir. Bazı duvarların ise tamamen pürüzlü olmasından dolayı detaylı bir bakım işleminin ardından boya yapılması gerekebilmektedir.

Odanın Genişliği

Boya yapılacak olan odanın genişliği boya seçiminde büyük bir önem taşımaktadır. Geniş odalarda ton farkı olmadan ve kusursuz bir görünüm kazanabilmek için daha özel yapılı boya çeşitleri kullanılabilmektedir. Geniş odalarda duvarlardaki kusurların giderilmesi ve tam bir bütünlük sağlanması için farklı renkler de kontrast olarak kullanılabilmektedir. Modern dekorasyonda duvarlarda renk kontrastları ile daha şık alanlar oluşturabilirsiniz. Parlak ya da mat hangi yapıdaki boyayı tercih ederseniz edin geniş odalarda renk geçişlerine mutlaka dikkat etmelisiniz.

Duvarlarınızı Ne Kadar Sürede Kirletiyorsunuz?

Seçeceğiniz boya yapısının önemi duvarlarınızın temizliği konusu ile yakından ilgilidir. Eğer evinizde çocuklarınızdan dolayı duvarlarınız daha kısa sürede kirleniyorsa bunun için daha kolay temizlenebilme özelliğine sahip olan boyaları tercih etmelisiniz. Su bazlı ve silinebilme özelliğine sahip olan boyalar duvarları daha çok kirlenen evler için en uygun yapıdaki boya çeşitleri arasında yer almaktadır. Su bazlı ve silinebilme özelliğine sahip olan boyalar aynı zamanda hava alabilme özelliği ile de daha sağlıklı bir kullanım sunmaktadır. Koku yapmayan ve kısa sürede silinebilme özellikli su bazlı boyalar ile daha konforlu bir yaşam alanları hazırlayabilirsiniz.

Parlak Mı Mat Mı?


Her boyanın görünümü farklıdır. Bazı boyalar mat ve kadife gibi bir görünüm sunarken kimi duvar boyaları daha parlak bir görünüm sunabilmektedir. Bunun için renk tercihlerinizde aynı zamanda seçeceğiniz boyanın parlak mı yoksa mat bir görünüme mi sahip olduğuna dikkat etmelisiniz. Bu özellikle mobilyalarınız ile duvarlarınızın da uyum içerisinde olabilmesi için oldukça önemli bir konudur. Daha klasik bir dekorasyona genelde parlak boya çeşitleri daha çok yakışmaktadır. Ancak canlı ve mat renklere sahip olan duvar boyalarının daha spor ve modern ev dekorasyonu içerisinde kullanılabildiğini söylemek mümkündür.

Mat ve ipeksi boyalar aynı zamanda duvarlardaki kusurların gizlenebilmesi için de en doğru ürünlerden biridir. Geniş odaların boyanması için daha yüksek performanslı verim sunan mat ve ipeksi boyalar içerisinde silinebilme özelliğine sahip olan çeşitleri tercih edebilirsiniz.

Mat boyaların tek dezavantajının ışığı yansıtma özelliğinin olmaması olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için de geniş bir alanın bile daha dar görünmesine neden olabilir. Ancak dayanıklılık olarak mat boyalar altına astar uygulandığında uzun süreli bir kullanım sunabilmektedir.