Göz Alıcı Mutfak Dekorasyonu Önerileri

Göz Alıcı Mutfak Dekorasyonu Önerileri

Pahalı rezidanslar, lüks oteller bir yana, hayatta en çok zaman geçirdiğimiz ve kendimizi en rahat ve mutlu hissettiğimiz yer evimizdir. Her ne kadar mutfak diğer odalara göre daha az önemsense de evin en çok kullanılan bölümü burasıdır. Birbirinden şık ve göz alıcı mutfak dekorasyonu önerileri ile çok kolay bir şekilde, mutfağınıza farklı bir çehre kazandırabilirsiniz.


Şık ve Göz Alıcı Mutfak Dekorasyonu Önerileri


Yaşam alanlarımızın en önemli bölümlerinden olan mutfaklar sıcak aile yemekleri, keyifli sabah kahvaltıları, akşam çayları ve kahveleriyle birlikte sohbetler yapılmasıyla aktif olarak kullanılır. Bu yüzden, mutfak dekorasyonuna ayrı bir önem vermeliyiz
Özellikle kadınlar için mutfak, evin en önemli bölümlerinden biridir. Mutfak gereçleri, kullanışlı oluşu önemli olduğu kadar dolaplar, renkler ve dekorasyon da oldukça önemlidir. Son zamanlarda mutfak dekorasyonu seçenekleri bir hayli artmış durumda. Bu artış büyük avantaj sağlamakla birlikte, çok fazla seçenek olması bazen kafa karıştırabiliyor. İşte, sizi kafa karışıklığından kurtararak fikir oluşmasına yardım edecek, birkaç göz alıcı mutfak dekorasyonu önerileri


Estetik ve Derin Mutfak Dolapları


Dekorasyon denilince ilk akla gelen şeylerden biri mobilyalar. Söz konusu mutfak olunca dolaplar büyük bir yer kapladığı için ayrı bir önem taşır. Eskiden sağlam ahşaptan, koyu renk mutfak dolapları tercih edilirdi. Fakat mutfak dolabı modellerinde gün geçtikçe alışılmışın dışında bir ambiyans yaratılıyor ve eski tip dolaplar artık tercih edilmiyor. Bu yüzden sadece fonksiyonel açıdan değil, görüntü açısından da incelikli düşünülmelidir.
Beyaz renk mutfak dolapları büyük ve ferah bir his yarattığı için en çok tercih edilen renkler arasında. Ayrıca beyaz dışında pastel renkler de sıcaklığıyla iç ısıtıyor. Bunun yanında geniş dolaplar daha fazla depolama alanı sunarak modern mutfaklarda tercih ediliyor. Parlak ve renkli kulplar da açık renk dolapları ön plana çıkararak, keyifli bir görüntü oluşturuyor. Yeni nesil kaliteli kaplamalar ile mutfak dolapları, daha uzun ömürlü hale geliyor.


Eğer küçük bir mutfağa sahipseniz depolama alanını arttırmak için boydan boya dolap modelini tercih edebilirsiniz. Yeni nesil dekorasyon trendi olan üst dolapları farklı renk, alt dolapları farklı renk seçebilirsiniz; oluşan bu kontrast renkler mutfağa şık ve havalı bir görünüm kazandıracaktır.
Yine L şeklindeki dolap modelleri alan tasarrufu sağladığı ve maksimum depolama alanı oluşturdukları için modern müştakların vazgeçilmezi durumunda. L şeklinde dizayn edilen mutfak dolapları ek tezgah ve çift taraflı dolap barındırıyor ve yemek masası olarak da kullanılabiliyor.

Modern, Şık ve Fonksiyonel Mutfak Adaları
Son yıllarda modern mutfağın temsili haline gelen mutfak adaları, geniş mutfakların en göz alıcı ve vazgeçilmez tasarım unsurlarından biridir. Bu tasarım evin estetik ve fonksiyonel yapısı için benzersiz bir modernlik oluşturur. Genelde dikdörtgen olanları tercih edilmekle birlikte mutfağınızın ölçüsüne ve şekline göre bir çok farklı formlarını da seçebilirsiniz. En küçük hazır mutfak adası ölçüsü 80×60 boyutlarında tasarlanmıştır.


Ada tipi mutfak yaptırmayı hayal ediyorsanız, kullanım amacına, nasıl bir işlev ve kategori aradığınıza karar vermelisiniz. Geniş bir mutfağa sahipseniz daha büyük bir mutfak adası mutfağınızı daha dolu gösterecektir. Aksi takdirde eğer küçük bir mutfağınız varsa büyük ölçüde mutfak adası mutfağınızı daraltacak ve kullanışsız hale getirecektir. Ayrıca seçerken sağlam ve uzun ömürlü olmasına dikkat etmelisiniz. Üretim malzemeleri mutfak adalarının ömrünü belirleyen etkenlerdendir.


Şık Mermer ve Fayanslar
Tezgâh ve dolapların arasında kalan alan için hem kullanışı hem de şık görünümlü bir mermer ya da fayans seçimini mutfağınıza ayrı bir hava katacaktır. Bunda malzeme, renk ve desen seçimi önemli bir rol oynuyor. Eğer açık renkte ve sade mutfak dolabınız varsa renkli, mozaik desenli fayanslarla mutfağınıza şık ve canlı bir görüntü katabilirsiniz.
Ayrıca mutfak zemininde sade renk bir fayans varsa ve bu görünümden artık sıkıldıysanız, fayanslarınızı siyah ve beyaz uyumunu yansıtan bir modelle ya da canlı renklerdeki fayanslarla değiştirebilirsiniz. Siyah ve beyaz kullanmak modası hiç geçmeyen ve her zaman şık bir görüntü yaratan seçenektir.

Renkli Mutfak Materyalleri


Özellikle tek renk mutfak tasarımlarında görünüm fazlasıyla göz yorucu olabiliyor. Bu noktada farklı renkteki mutfak aletleri mutfak dekorasyonunda yenilik yaratmak için hayat kurtarıcı olabilir.
Farklı renkteki materyalleri bir arada kullanmak, mutfak gereçlerini boyayarak yeni bir tarz oluşturmak, mutfağını baştan aşağı yenilemek için zamanı ya da bütçesi olmayanlara büyük ölçüde yardım edebilir. Siyah mutfak aletleri oldukça modern ve şık bir görünüm oluşturacağından tercih edebileceğiniz bir seçenektir. Ayrıca Amerikan tarzını yansıtan Retro mutfaklar da son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Mutfağınıza kırmızı, sarı renk temaları ekleyerek bu görünümü kolayca elde edebilirsiniz.
Mutfak dekorasyonunda göz alıcı fakat bir o kadar da abartısız ve doğal görünüm elde etmek istiyorsanız mutfağınızı tamamlayan bazı detaylara özen göstererek istediğiniz tarza ulaşabilirsiniz.


Lamba ve Aydınlatmalar
Aydınlatmalar da yine modern ve estetik bir mutfak için vazgeçilmez unsurlar arasındadır. Mutfak gereçlerinizi ve oluşturduğunuz şık detayları ön plana çıkartmak istiyorsanız doğru bir aydınlatma modeli seçmeniz gerekiyor. Mutfak dekorasyonu önerileri arasında önemle dikkat edeceğiniz dekoratif aydınlatma araç-gereçleri, dekorasyona bütünleştirici bir katkı sunabilir.