Kendin Yap ( DIY ) Dekorasyon Fikirleri 10 Trend Fikir

Kendin yap dekorasyon fikirleri ile ev aksesuarları yaparak evinizde farklı ambiyans ortamı yaratabilirsiniz. Evde hobi olarak yapacağınız ev aksesuarları ile kendi zevkinize göre farklı tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Kullanmadığınız eşyaları değerlendirebilme imkânı da bulabileceğiniz el yapımı aksesuarlar ile geri dönüşüm malzemelerinden tasarruf sağlayın. Yapacağınız ev aksesuarlarının başarılı sonuçlar vermesi için yaratıcı fikirleriniz ve el beceriniz oldukça önemlidir.

Evde kendiniz aksesuarlar yapmak isterseniz öncelikle yaratıcı bir fikir bulmalısınız. Fikir bulduktan sonra yapacağınız süs eşyası için malzeme ayarlamanız gerekmektedir. Evde kendiniz yapabileceğiniz süs eşyaları için gerekli malzemeleri hobi malzemeleri satan yerlerden veya online internet alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz. Ya da evinizde kullanmadığınız eşyaları değerlendirebilirsiniz. Hobi olarak ne yapabilirim diye soracak olursanız kendin yap ev aksesuarları ile birçok modelde tasarımlı ürünler yapabilirsiniz. Evde kendiniz yapabileceğiniz bazı ev aksesuarları şunlardır;

Cam Şişeden Saksı

Cam şişeler; süs eşyaları yapımı için, geri dönüşüm malzemeleri arasında en çok tercih edilen objelerin başında gelir. Cam şişeleri cam boyaması ile istediğiniz renge boyayıp kolayca süsleyebilirsiniz. Süslediğiniz cam şişeleri çok amaçlı aksesuar olarak kullanabilirsiniz. Tasarladığınız cam şişeler özellikle saksı olarak tercih edilebilir.

Cam şişelerden yapacağınız aksesuarlarda doğal jüt ipleri süslemek için tercih edebilirsiniz. Son zamanlarda jüt ipler, süs eşyaları yapımında çok fazla tercih edilmektedir. Jüt iplerin üzerine dantel kullanabilirsiniz.

Ağaç Dallarından Resim Çerçevesi

Doğada rahatlıkla bulabileceğiniz malzemeler ile kendin yap ev aksesuarları ürünleri yapabilirsiniz. Eşit boyutlarda bulacağınız ince ağaç dallarını kullanarak resim çerçevesi yapın. Bulacağınız tahta kare veya dikdörtgen bir çerçevenin üzerine silikon ile ağaç dallarını yapıştırın. Yapıştırdığınız dalların üzerine istediğiniz modelde süs objeler yapıştırabilirsiniz

Ağaç dallarından hazırladığınız resim çerçevesini dilerseniz sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Yapacağınız resim çerçevesi el emeği ürünü olacağından hediye edeceğiniz kişi için; hazır alacağınız hediyelerden daha değerli olacaktır.

Tahtadan Mutfak Askılığı

Tahta parçalarından birçok ev aksesuar ürünleri yapmak mümkündür. Yaratıcı fikirleriniz ile tahta parçalarından farklı tasarımlar yapın. Son zamanlarda ev aksesuarlarında doğal ürünler çok moda olduğundan tahta parçalarından yapacağınız aksesuarlar ile evinize renk katın. Örneğin tahta parçalarını kullanarak kendin yap mutfak aksesuarları için şık bir askılık yapabilirsiniz.

Bulacağınız herhangi bir boyutta veya şekildeki tahta parçasının üzerine askılık yapmak için istediğiniz sayıda kulp monte edin. Kulpları matkap yardımı ile tahtanın üzerine monte edebilirsiniz. Askılık için birden fazla kulp kullanın.

Dilerseniz askılık yapacağınız tahtayı istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Doğal rengi de çok güzel duracaktır. Yapacağınız mutfak askılığına mutfak gereçlerinizi özellikle kupa bardaklarınızı asabilirsiniz.

Çok Amaçlı Ahşap Kutu

Evlerimizde ufak tefek eşyaları saklayabileceğimiz çok amaçlı kutulara ihtiyaç duyarız. Çok amaçlı kutulara koyacağımız ufak tefek eşyalar evin daha düzenli olmasını sağlar. Düzenli ev bütün ev hanımları için önemlidir. Sizler de eşyalarınızı koyabileceğiniz şık çok amaçlı bir kutu istiyorsanız evde hobi olarak kendin yap aksesuar ahşap kutular yapabilirsiniz. Ahşap tahta parçalarından ister kare ister dikdörtgen kutular yapın. İstediğiniz boyutta parça tahtayı güçlü bir yapıştırıcı veya matkap yardımı ile kutu şeklinde birleştirin. Birleştirdiğiniz kutuyu istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Hatta kutu haline getirmeden önce boyasanız daha faydalı olacaktır. Çünkü kutu şeklinde rötuş yerlerini boyamak zor olabilir. Tahta parçalarını boyadıktan sonra kurumasını bekleyin ve kuruması tamamlanınca kutuyu yapabilirsiniz.

Dilerseniz yapacağınız ahşap kutunun kenarlarına halat ipten tutmak için kulp da ekleyebilirsiniz. Halat ip, kutunun hem şık durmasını hem de kullanışlı olmasını sağlayacaktır.

Eviniz İçin Oda Parfümlerinin Yerini Tutacak Doğal Koku Keseleri

Bütün ev hanımları hatta evde yaşayan aile bireyleri yaşadığı yerin güzel kokmasını ister. Bunun için kimyasal içerikli oda parfümleri almanıza gerek yok aslında. Kendin yap ev aksesuarları fikirleri ile oda parfümünüzü yapın. Doğadan bulacağınız kokulu bitkilerini kurutup ya da bitkileri aktardan hazır alarak koku keseleri yapabilirsiniz. İstediğiniz modelde ve boyutta koku keseleri yapabilirsiniz.

Birçok malzemeden koku keseleri yapılabilir. Saten kumaştan, ipek kumaştan veya jüt keten kumaştan koku keseleri yapabilirsiniz. Daha çok jüt keten kumaşı veya tül kumaşları seçmenizi öneririm. Çünkü delikli olmalarından dolayı hava alacak ve içene koyacağınız kokulu bitkiler dışarıya daha kolay yayılacaktır. Ayrıca son zamanlarda; doğal jüt keten kumaşlar, birçok aksesuar yapımında kullanılan oldukça moda olan bir parçadır.

Yapacağınız koku keselerini istediğiniz şekilde ve boyutta yapabilirsiniz. Öncelikle yapacağınız şekli belirleyin ve kumaşa çizin. Çizdikten sonra iki tane eşit parça kesin ve birbirine dikin. Dikme aşamasında üst kısımlara geldiğiniz zaman kurutulmuş bitkiler koyun içerisine daha sonra kalan uç kısmı da dikerek kapatın. Dilerseniz kesenin üzerine istediğiniz şekli nakış olarak işleyebilirsiniz.

Şık Tasarım Mumluklar

El yapımı mumluklar, kendin yap ev aksesuarları arasında en çok tercih edilen aksesuarlardandır. Mumluklar birçok modelde ve renkte olabilir. Yaratıcı fikirleriniz ve el beceriniz ile evde kendiniz şık tasarımlı mumluklar yapabilirsiniz.

Evde kullanmadığınız cam bardakları mumluk yapımı için değerlendirebilirsiniz. Cam bardakların üzerini ve içini kendi zevkinize göre süsleyin. Harika fikirleriniz ile süsleyeceğiniz cam bardaklar artık birer mumluk olacaktır. Hatta harika tasarımlarla bardak olduğu anlaşılmayacaktır.

Sadece bardaklardan değil evde kullanmadığınız mumluk yapımı için uygun olan malzemelerinizden de mumluklar yapabilirsiniz. Eğer evde malzeme bulamazsanız hobi malzemeleri satan yerlerden mumluk yapımı için malzeme alabilirsiniz.

Mumluk yapımında seçebileceğiniz bazı objelere örnek verecek olursak bunlardan bazıları; deniz kabuğu, kum, danteller, jüt ip, jüt kumaş, boncuklar cam boyası, ahşap objeler, ahşap boyası, yapıştırıcı ve daha birçok malzemeler sayılabilir. Kendin yap aksesuar modellerini yaratıcı fikirleriniz ile çeşitlendirebilirsiniz. Yaratıcılık bitmeyen sürekli devamı gelebilen bir olgudur. Yaratıcı fikirleriniz ile evde birçok modelde mumluklar yapabilirsiniz.

Ev Aksesuarlarının Vazgeçilmezi Aynalar

Aynalar ev aksesuarları olarak kullanılabileceği gibi ihtiyaç olarak da kullanılır. Hemen hemen her insanın evinde en az bir tane de olsa ayna bulunur. Evde kullanmadığınız aynaları veya modelinden sıkıldığınız aynaları kendiniz süsleyebilirsiniz. Ya da sade ayna alarak istediğiniz tasarımda aksesuar aynalar hazırlayabilirsiniz.

Örneğin; sade dikdörtgen, kare veya yuvarlak aynanın etrafını yarım incilerle süsleyebilirsiniz. İncili ayna yapımı için gerekli malzemeleri; hobi ürünleri satan yerlerden veya online alışveriş sitelerinden bulabilirsiniz.

İncili ayna tasarımı gibi daha birçok modellerde evde kendiniz ayna aksesuarları tasarlayabilirsiniz. Kendin yap ev aksesuarları fikirleri ile evinize farklı bir hava katın.

İncili ayna tasarımına ek olarak bir tane daha örnek verecek olursak; sadece halat ip ve yapıştırıcı ile çok şık bir ayna aksesuarı elde edebilirsiniz. Halat ipi aynanın çevresine iki defa dolayarak yapıştırın. Halat ip ile ayna aksesuarı yapmak bu kadar basittir. Dilerseniz aynayı duvara taktıktan sonra etrafına iki üç sıra halat ip sarabilirsiniz. Saracağınız halat ipi jüt ip ile dört kenarından bağlayın. Jüt iple bağlamak hem daha sağlam hem de daha şık görünmesini sağlayacaktır.

Yapacağınız halat ipten ayna aksesuarını dilerseniz süs objeler ile süsleyebilirsiniz. Sade de çok şık duracak halat ipin üzerine yapay çiçekler veya deniz kabuğu gibi objeler yapıştırabilirsiniz. Tamamen sizin zevkinize kalmış bir durumdur.

El Yapımı Kapı Süsleri

Evinize kendin yap aksesuar fikirleri ileel yapımı süsler yapmak isterseniz; kapı süslerini deneyebilirsiniz. Kapı süsleri daha çok evin dış kapısına takıldığı için; eve gelecek olan misafirlere ilk izlenimi hissettirir. Sadece misafirler değil hane sahipleri de evlerinin düzenli ve şık tasarımlı gözükmesini ister. Bunun için ev dekorasyonunuzu kapı süsleri ile tamamlayın.

El yapımı kapı süslerini birçok malzemeden yapabilirsiniz. Bir tane el yapımı kapı süsüne örnek verelim; doğada bulunan kozalak ve çam ağacı yapraklarından çok şık kapı süsleri yapabilirsiniz. Kozalaklardan kapı süsü yapmak için bir tane yuvarlak köpük veya kasnak kullanabilirsiniz. Köpük üzerine yapmak daha kolay olacaktır.  Köpüğün üzerine çam yapraklarını silikon tabancası ile yapıştırın. Çam yapraklarını yapıştırdıktan sonra aralarına istediğiniz sayıda kozalakları yapıştırın. Kendin yap ev aksesuarları çeşitlerini zevkinize göre istediğiniz gibi özgürce tasarlayın. Dilerseniz aralarını yapay çiçeklerle de süsleyebilirsiniz.

Köpüğü hobi malzemeleri satan yerlerden veya internetin alışveriş sitelerinden kolayca bulabilirsiniz. İnternet adresinin güvenilir olmasına dikkat etmeyi unutmayın.

Kozalak ve çam yapraklarından yapacağınız el yapımı kapı süsü çok şık duracaktır. Doğadaki ürünlerden yapılan ev aksesuarlarını yapmayı mutlaka deneyin. Çünkü doğanın parçası olan ürünlerden yapılacak ev aksesuarları çok farklı ve dikkat çekici olacaktır. Ayrıca doğada bulunan malzemelerden yapılacak olan aksesuarlar evlere çok yakışacaktır.

Doğada Bulunan Ürünlerden Yapılan Aksesuar Pencere

Yukarıda da bahsettiğim gibi doğada bulabileceğiniz malzemelerden çok şık ev aksesuarları yapabilirsiniz. Hem düşük maliyetli hem de yapımı güzel, tasarımlar oluşturun. Örneğin; ince ağaç dallarından yapay bir pencere yapabilirsiniz. Yapacağınız pencerenin üzerine kuş figürü ekleyerek kendin yap ev aksesuarları yapabilirsiniz. Esnek ağaç dallarını kare şeklinde uygun herhangi bir objeye yapıştırın. Daha sonra biraz daha kalın iki tane eşit dalı kare pencerenin ortasına artı şeklinde yerleştirin. Birleştirmek için tel veya ip kullanabilirsiniz. Artı şeklindeki dal pencere görüntüsünün oluşumu için önemlidir. Bu artı şeklindeki dalın üzerine kuş figürü yapıştırın. Kuş figürü yapıştırmak, aksesuarın daha doğal bir görüntü elde edilmesini sağlayacaktır. Hatta doğal bir görüntü elde etmek için yapay çiçeklerde yapıştırabilirsiniz.

Yapacağınız aksesuar pencereyi mutfak dekorasyonu için kullanabilirsiniz. Ağaç dallarından yapacağınız kuş figürlü yapay pencere mutfağa çok yakışacaktır.

Kendin Yap Aksesuar Fener

Eskiden daha çok aydınlatma amacı ile kullanılan fener lambalar, günümüzde daha çok aksesuar amaçlı kullanılıyor. Kendin yap aksesuar modelleri için fener lambaları yapabilirsiniz. Birçok malzemeden yapabileceğiniz fenerler için özellikle cam kavanozları tercih edebilirsiniz. cam kavanozları istediğiniz gibi süsleyip tasarlayın. Dilerseniz cam boyası ile boyayın. Cam kavanozları istediğiniz herhangi bir renge boyayın. Kavanozu boyama aşamasında orta kısmını boyamayın; çünkü kavanozun içine yerleştireceğiniz led ışık veya mum boyamadığınız alandan dışarıya ışık yayacak. Dilerseniz cam kavanozları boyamadan sade de bırakabilirsiniz. İçerisine kum koyup kumun üzerine mum yerleştirebilirsiniz. Dediğim gibi yaratıcı fikirleriniz ile çeşitlenebilir.

Cam kavanozları veya fener yapımında kullanacağınız herhangi bir objeyi dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.