Kış Aylarında Bahçe Keyfinizden Ödün Vermeyin

Kış Aylarında Bahçe Keyfinizden Ödün Vermeyin. Kış aylarında da manzaranın keyfini yaşamak için bahçe keyfinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Havaların soğuması ile birlikte balkon veya bahçenizi kullanıma kapatmak zorunda olduğunuzu düşünebilirsiniz.

Ancak kış aylarında bahçe keyfinizden ödün vermenize gerek kalmayacak. Kış ile birlikte bahçenizde küçük değişiklikler yaparak keyfinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bahçenizin bir köşesini bunun için değerlendirebilir veya balkonunuzu kış bahçesine dönüştürebilirsiniz.

Kış Bahçesi Hazırlıkları

kis bahcesi hazirliklari nasil yapilmali

Kahve keyfinizi eşsiz kar veya yağmur manzarası eşliğinde yapamaya devam edebilirsiniz. Kış mevsiminde de bahçenizi kullanmaya devam etmek için hemen kış bahçesi hazırlıklarına başlayabilirsiniz. Kışın en soğuk havalarında bile kış bahçenizi işlevsel olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca kış bahçesi içerisinde de bitkilerinizi yetiştirmeye devam edebilirsiniz. Kış bahçesi hazırlarken bazı noktalara dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Modern kış bahçesi dekorasyonu için önerilerimize göz gezdirebilirsiniz.

Uygun Bir Zemin Hazırlayın

kis bahcesi zemini nasil olmali 1

Kış bahçesi için eğer dış alandaki bahçenizi değerlendirmek istiyorsanız işe zeminden başlamalısınız. Kapalı bir oda gibi kullanacağınız için zeminin ıslanmayacak şekilde olması gerekmektedir.

Toprak bir zeminin üzerine kış bahçesi yapmayı düşünüyor iseniz ahşap veya beton ile biraz zemini yükseltebilirsiniz. Bu sayede daha hijyenik ve temiz bir zemin elde edebilirsiniz. Ayrıca kışın üşümeden bahçenizde keyif yapabilmenize de yardımcı olacaktır.

Isınma Sorununa Dikkat Edin

kis bahcesi isinma nasil yapilir

Hobi odası olarak da kullanabileceğiniz kış bahçenizde ısınma sorunu en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Eğer doğru ısınma yöntemini tercih ederseniz kış bahçenizde daha uzun süre keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Üstelik bitkilerinizin de sağlıklı bir şekilde yetişmesi için ortamın belirli bir sıcaklıkta olması oldukça önemlidir. Bu tarz bahçeler için şömine fikri sıklıkla tercih edilmektedir. Nostaljik bir soba da tercih ederek kış bahçenizin ısınma sorununu çözebilirsiniz.

Oturma Alanınızı Belirleyin

kis bahcesi oturma alani nasil belirlenir

Kış bahçenizde karın yağışını izlerken kitap okumak için keyifli ve konforlu bir oturma alanı oluşturabilirsiniz. Bunun için hem oldukça rahat hem de dayanıklı mobilyaları tercih etmelisiniz.

Genellikle kış bahçeleri çok büyük alanlardan tercih edilmez. Bunun için minimal mobilyalara yönelmelisiniz. Bu sayede kış bahçeniz içerisinde rahatlıkla hareket edebileceğiniz bir alan da kazandırabilirsiniz.

Aydınlatmayı İhmal Etmeyin

kis bahcesi aydinlatma nasil yapilir

Sevdikleriniz ve dostlarınız ile birlikte kış akşamlarında şömine eşliğinde yemek yemek için kış bahçesi ideal bir seçim olacaktır. Bunun için kış bahçenize yakışacak ve yeterli olacak bir aydınlatma sistemi tercih etmelisiniz.

Küçük bir alan için yoğun ışık vermeyen ve bölgesel olarak aydınlatma yapabilecek ürünlere yönelebilirsiniz.

Dekorasyonda Hayallerinize Yer Açın

kis bahcesi dekorasyonu puf noktalari

Kış bahçenizi dekore ederken pek çok modele bakıp inceleyebilirsiniz. Ancak önemli olan hem sizin rahat edeceğiniz hem de kullanışlı ve şık bir alan oluşturmak olmalıdır. Bunun için sandalyeler, mobilyalar, kilimler ve masa dışında bitkilere bolca yer açabilirsiniz.

Kışın soğuk günlerinde yemyeşil bahçenizde dinlenmek sizlere de çok iyi gelecektir. Hoş bir aydınlatma ve çeşitli dekoratif objeler ile sizi yansıtan bir kış bahçesi oluşturabilirsiniz.

Kış Bahçesi Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

kis bahcesi dekorasyonu nasil yapilir

Kış bahçesi hazırlamak için öncelikli olarak kendinizi rahat hissedeceğiniz bir alan oluşturacağınızı unutmamalısınız. Ayrıca hazırladığınız alanın büyüklüğü de yine dekorasyon açısından sizlere fikir verecektir.

Kendiniz için kitap okuma köşesi veya yemek odası tarzında şık bir alan oluşturabilirsiniz. Ayrıca kış bahçelerinin keyifli bir hobi odası şeklinde de kullanılabileceğini belirtmek isteriz.

Yetiştirdiğiniz bitkileriniz ile birlikte keyifli bir alanda vakit geçirmek için tarzınıza uygun minimal mobilyaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca şık ve kullanışlı dekoratif objeler ile de kış bahçenizi hayal ettiğiniz gibi bir alana dönüştürebilirsiniz.