Koltuk Şalı Nasıl Örtülür?

koltuk şalı, koltuk şalı modelleri, koltuk şalı tasarımları

Koltuk Şalı Nasıl Örtülür ?

Yaptığınız minik bir dokunuşla oturma odanızı farklılaştırabilir, enerjisini değiştirebilir ve modernleştirebilirsiniz. Yaşam alanınızı, minik detaylar ile renklendirmek, yeni dekorasyon fikirleri oluşturmak, kendinize yeni bir hobi edinmek için koltuk şalı örmek isteyebilirsiniz. Renkleri ve birbirinden farklı motifleri ile koltuk şallarını kendi zevkinize göre tasarlayabilirsiniz.

Koltuk Şalının Gelişimi Nedir?

Koltuk şalları yeni yeni ortaya çıksa da aslında hep hayatımızdaydı. Eve yeni alınan koltuk takımlarının eskimemesi ve kirlenmemesi için terzilere özel olarak diktirilen koltuk örtülerinin yerini artık koltuk şalları aldı. Koltuk şalları, tekstil ürünleri satan pek çok mağazada satılmaktadır. Ancak kendi koltuk şalınızı kendiniz tasarlayabilir, örebilir, kendi zevkinizi sergileyebilirsiniz.

Koltuk Şalı Nasıl Örülür?

Öncelikli olarak; nasıl bir şala ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Şalı kullanmak istediğiniz koltuğun uzun ya da kısa olması önemli bir faktör. Küçük ya da tek kişilik koltuklar için şallar uzun koltuklarınız içinse çift kişilik şallar tercih edebilirsiniz.

Şalı kullanmak istediğiniz koltuğun rengi de önemli bir faktör. Pastel tonlarında ki koltuklar için daha canlı renkler tercih edebilirsiniz. Birbirine zıt renkleri kullanarak kontrast oluşturabilirsiniz. Ayrıca tek bir renge ya da motife bağlı kalmak gibi bir zorunluluğunuz yok. Sevdiğiniz tüm renkleri bir araya getirebilir, belirlediğiniz motifleri rengarenk oluşturabilirsiniz.

Renkleri ve modeli belirledikten sonra istediğiniz kalınlıkta ipleri ve ipleri örmek için kullanacağınız örgü aparatını satın alabilirsiniz. Şalı örmek için tığ ya da örgü şişi kullanabilirsiniz. Örgü iğlerinin kalınlıkları farklı farklıdır. Satın almış olduğunuz ipin kalınlığına göre uygun kalınlıkta örgü aparatını seçmeniz önemlidir. Ayrıca şalınızı tamamlamak için ne kadar ip kullanacağınızı önceden belirlemek de çok önemlidir. İpleri toplu olarak uygun adette temin etmeniz, şalınızın yarım kalmasını sonrasında ip bulmakta zorlanmanızı önleyecektir.

İpleriniz ve örgü için kullanacağınız aparatınız hazırsa belirlediğiniz motifi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Örmek istediğiniz motifin yapılışını; internetteki örgü sitelerinde ya da hobi dergilerinde bulabilirsiniz ya da kendiniz tamamen yeni bir örgü tekniği yaratabilir, yeni bir motif tasarlayabilirsiniz.

Örgü Örmenin Faydaları Nelerdir?

Örgü örmek stres seviyenizin düşmesinde, günün keşmekeşinden kurtulmak ve zihninizi boşaltmak için etkili bir yöntem olacaktır. Hem de kendi emeğiniz ile ürettiğiniz koltuk şalınız ile üretmiş olmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Koltuk Şalları Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Koltuk şalları dekorasyon amacı ile kullanabildiği gibi koltuklarınızı daha uzun süreli kullanmak içinde önemlidir. televizyon karşısında yemek yediğinizde koltuğun üzerine yemek kalıntıları dökülmesini önleyebilirsiniz. Koltuk şalları yıkanabilir oldukları için çamaşır makinesinde pratik bir şekilde yıkayabilirsiniz. Çok misafir ağırlanan evlerde sürekli ve pratik olarak temiz bir görünüme kavuşmuş olursunuz. Koltuk şalları her mevsim kullanılabilir olması da önemli bir faktör. Farklı kalınlıklarda ve desenlerde örmüş olduğunuz koltuk şallarınızı zevkinize göre değiştirebilir, her mevsim farklı bir tarz yaratabilirsiniz.

Exit mobile version