Kullanışlı Genç Odası Dekorasyon Fikirleri

Kullanışlı Genç Odası Dekorasyon Fikirleri

Kullanışlı genç odası dekorasyon fikirleri ile genç odanıza bambaşka bir görüntü verebilir, ferah ve daha şık bir ortam elde edebilirsiniz. Genç odası sadece uyumak ya da çalışmak için zaman geçirilen bir oda değildir. Genç odaları, çocukların dinlendikleri, ödev yaptıkları, müzik dinleyip, film izledikleri ve arkadaşlarıyla ya da yalnız vakit geçirdikleri fonksiyonel bir odadır.

Çocuklar büyüdükçe odalarının artık rengârenk ve cıvıl cıvıl görünmesinden, odalarındaki her alanın oyuncaklarla kaplı olmasından şikâyet etmeye başlıyor ve artık havalı ve modern bir genç odasına sahip olarak, kendi odaları hakkında söz sahibi olmak istiyor.

İşte o zaman gençlerin fikirleri göz önüne alınarak dekorasyon değişikliğine gitmenin gerekliliği anlaşılıyor. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey biraz genç odası tasarım önerisi. Bu yazımızda sizler için ilham olabilecek birbirinden güzel, rahat ve kullanışlı genç odası dekorasyon fikirlerini bulabilirsiniz. Bu yaratıcı önerilerle genç kızlarınıza ya da oğlanlarınıza harika bir mekân oluşturabilir, hayal gücünüzün sınırlarını zorlayarak çocuklarınızın kendilerine has alan yaratmalarında yardımcı olabilirsiniz.

Modern ve Kullanışlı Genç Odası Fikirleri

Çocukların mutlu olması için, onlardan habersiz dekorasyon değişikliğine gitmek doğru olmayacaktır. Kullanışlı genç odası fikirlerini araştırırken çocuklarınızın fikirlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü çocuklar genel olarak, kendi kişiliklerini odalarına yansıtmak isterler.
Onların gereken konularda fikirlerinin alınması, kendilerini değerli hissetmesini sağlar. Aksi takdirde özellikle ergenlikte fiziksel ve ruhsal değişiklik geçiren çocuklar, ebeveynlerini yanlış anlayabilir ve çabuk sinirlenebilirler. Bu nedenle dekorasyon değerlendirmeleri yapılırken seçim çocuklara bırakılmalı, öncelik çocukların ihtiyacı ve ilgi alanlarının saptanması olmalıdır.

Ebeveynler gerektiği noktada sınırlamalar koyarak (örneğin bütçe ve kalite konusunda), renk ya da aksesuar seçimi için yardımcı olabilirler. Bazen ince detaylar çocuklar tarafından düşünülmeyebilir, bu konuda yine anne ve babaların çocuklarına yardımcı olarak yol göstermeleri gerekir.

Renkler


Her ne kadar farkında olunmasa da renklerin insan psikolojisi üzerinde bir etkisi vardır. Genç odası dekorasyon fikirleri oluşturabilmeniz için renk seçimine özen göstermelisiniz.
Çocuk odasından genç odasına geçişle beraber mavi ve pembe renklerin çocuksuluğu temsil ettiği düşüncesiyle tercih dışı kalır. Renk seçimlerinde ihtiyaçlar ve zevkler göz önünde bulundurulmalıdır.

Eğer pembe rengi değiştiremiyorsanız farklı renk mobilyalar ve aksesuarlarla odanın havasını değiştirebilir, özgün dokunuşlar ile de odayı kişiselleştirilebilirsiniz. Örneğin pembe rengin yanına fıstık yeşili rengi tercih etmek, katacağı uyum ve tazelikle harika bir fikir olabilir. Bunun yerine daha cesur ve canlı renkler tercih edilir. Sarı, turuncu ve kırmızı gibi olumlu enerji veren renkler, çocukların canlı ve genç ruhunu odalarına yansıtmaları için mükemmel bir seçenektir. Bu renkler aynı odayı paylaşan kız ve erkekler için de iyi bir seçenektir.
Duvarları farklı renklere boyayarak kontrast oluşturmakla, sadece tek bir duvarı boyayıp diğer duvarları pano ve tablolarla süslemek son zamanların en eğlenceli dekorasyon trendlerinden biridir. Koyu ve açık renkler bir arada tercih edilebilir.

Gri rengin nötrleyici etkisiyle birlikte canlı bir renk seçmek odaya hareketli bir görünüm vermek için güzel bir fikir olabilir. Örneğin gri ile birlikte kırmızı son derece canlı ve şık bir görüntü yaratır. Gri ile birlikte mavi ve yeşil de en çok tercih edilen renkler arasında. Bunun haricinde açık renkler, eğer küçük bir genç odasına sahipseniz alanı geniş göstererek göz yanılgısı oluşturabilir.
Genç kız odalarında taze ve soft renkler arıyorsanız, altın ve şeftali rengini tercih edebilirsiniz; oldukça tatlı bir seçenek olacaktır. Fakat genç odasında bulunan mobilyalarınız kahverengi ise turuncunun enerjisinden faydalanarak bu koyu, kasvetli görüntüyü kırabilirsiniz.

Mobilyalar


Gençlerin tamamen kendilerine ait olmasını istediği genç odalarının uzun süre dayanıklı olması için kaliteli mobilya seçimi önemlidir. Eğer büyük bir odaya sahipseniz ranzalardan kurtulup tekli ya da çiftli bazalar tercih edebilirsiniz.
Bazalar geniş depolama hacmiyle fazla kıyafet, kitap ya da diğer muhafaza edilmesi gereken eşyalar için alan açar. Genç odaları, onların hareketli yaşamları ve fazla eşyaları nedeniyle kolayca dağılabilir. Yatak haricinde geniş ve derin dolaplar tercih etmek bu dağınıklığın önlenmesinde yardımcı olabilir.

Bunun yanında geniş bir odaya sahip iseniz modern renkli puflar ya da tekli koltuklarla küçük ve keyifli bir oturma alanı oluşturabilirsiniz. Bu alan sürekli masa başında oturup ders çalışmak zorunda kalan çocuğunuz için harika bir dinlenme köşesi olacaktır. Burada dizi izleyebilir, arkadaşlarıyla sohbet edebilir ve kitabını okuyup kafa dinleyebilir. Eğer genç odası için yeniden mobilya takımı almayı planlıyorsanız, yeterli raf ve çekmece bulunduğundan ve dolap hacminin kullanışlı boyutlarda olduğundan emin olun.

Odanızın büyüklüğü müsaade ediyorsa komodin, şifonyer ya da duvarlarınıza küçük raflar ekletebilirsiniz. Oldukça işlevsel ve dekoratif olan bu raflar odayı daha hareketli hale getirir. Komodinin üzerinde küçük aydınlatmalar kullanabilirsiniz. Aynalı şifonyerler genç kız odalarının vazgeçilmezidir.
Odanın boyutu küçükse modüler mobilyalar, ranza ya da duvara katlanır yataklar tercih edilerek alan tasarrufu sağlanabilir. Modüler mobilyalar özellikle küçük odalar için tasarlanmıştır ve adeta bir hayat kurtarıcıdır.

Küçük dokunuşlar Yapın

Son olarak odanın görünümünü tamamlamak için aksesuar seçimi çok önemlidir. Bu küçük ama etkili detaylar odanın ambiyansını değiştirecektir. Örneğin yatağın üzerine renkli, desenli küçük kırlentler koyabilirsiniz
Mobilyalara uygun duvar kağıtları, halı ve ışıklandırmalarla şık bir uyum yakalayabilirsiniz. Sarkıt lambalar, abajurlar, minik LED lambalar bu seçeneklerden sadece bazıları. Kullanışlı genç odası dekorasyon fikirleri arasında çocukların ilgilendiği spor dallarıyla ilgili objeler, tablo ve posterler, duvar stickerları kullanılarak onların tutku ve karakterleri odaya yansıtılabilir.