Muayenehane Dekorasyon Fikirleri

Muayenehane Dekorasyon Fikirleri

Herkes için ortak olan bir fikir varsa o da doktora gitmenin pek de zevkli bir deneyim olmadığıdır. Ve eğer kliniğiniz cehenneme açılan bir kapıya benziyorsa, hastalarınızın kaçmasını önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bir kliniğin muayenehane dekorasyon fikirleri, hastaların ve ziyaretçilerin mümkün olduğunca sakin kalmalarını sağlamada çok önemli bir rol oynar. Doktor olarak odak noktanız hastalarınızın teşhis ve tedavisi olmalıdır. Bununla birlikte kliniğinizin tasarımı ve ambiyansı, hastalarınızın sakinleşmesine yardımcı olabilir. Böylece onlara sağladığınız tedaviye daha açık hale getirebilir. Bir doktorun kliniğine özgü en özel unsur kişiselleştirmedir. Bu kliniğinizin tasarımının ve görünümünün, sunduğunuz hizmetin türü ile doğrudan ilişkili olması gerektiği anlamına gelir. Örneğin, bir çocuk doktorunun kliniği parlak renkli olabilir ve oyuncaklara ve oyunlara ev sahipliği yapabilir. Bir ortopedi doktorunun kliniği klinikteki tüm noktalarda erişim kolaylığına odaklanmalıdır. Bir psikiyatristin ofisi, faydacı yöne daha az ve yerin hissine daha fazla odaklanabilir.

Muayenehane Dekorasyonu

Bir doktor kliniğinin tasarımı büyük ölçüde işin doğasına bağlı olduğundan, bir klinik tasarlarken bazı faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir. Kullanılabilir alanın boyutu ve miktarı, bir günde veya belirli bir zaman aralığında kaç hasta ziyareti beklendiği gibi faktörler bu unsurlardandır. Ayrıca muayenehane için bir uzmanlığın varlığı ve klinik ekipmanları tanı veya tedavi için yoğun kullanılıyor mu diye düşünmek gerekir. Kliniğinize giriş, hastalarınızın yaşadığı konforu büyük ölçüde etkileyen önemli bir husustur. Kendilerine eşlik eden biri için yeterli alana sahip bir klinik olması ve rahat bir şekilde girebilmeleri için geniş bir kapı aralığı olması beklenir. Muayenehane girişinin sıkışık olmamasını sağlamak önemlidir. Girişten resepsiyona kadar zemin alanını azaltan her türlü mobilya dekorasyon ürünleri çıkarılmalıdır.

Muayenehane Dekorasyon Çeşitleri


Kliniğinizin karşılama alanına yeterince dikkat ederek, insanların daha iyi bir yaşamın eşiğinde duruyormuş gibi hissetmelerini sağlamak mümkündür. İyileşme duygusu yaratmak için ilk izlenimin potansiyelinden yararlanmak akıllıca olacaktır. Bekleme alanı muhtemelen kliniğinizin hastalarınızı rahat ettirecek en yüksek potansiyele sahip bölümüdür. Bunun nedeni, burada geçen saniyelerin bilincinde olmaları ve çevreyle aktif olarak etkileşimde bulunmalarıdır. Oturma, konfor, kişisel alan sağlama ve mevcut alanı mümkün olan en iyi şekilde kullanma arasında optimal bir denge olacak şekilde planlanmalıdır.  Gözlem veya muayene odaları ve tedavi odalarındaki aydınlatma parlak olmalıdır. İhtiyaca göre odak ışıkları da kurulabilir. Resepsiyon ve bekleme alanındaki aydınlatma, hastalarınız beklerken sakinlik duygusu uyandırmak için daha az parlak olabilir ve bu dekorasyon oyunları aydınlatmanın ambiyansa etkisini gösterecektir. Renklerin uygun şekilde kullanıldığında, bilinçaltı bir şekilde insanların ruh halini etkilemek için kullanılabileceği defalarca kanıtlanmıştır. Beyaz, krem, bejve kırık beyaz gibi basit, açık ve tek tonlu tonlar, dikkate alınması gereken nötr seçeneklerdir. Daha fazlasını yapmak istiyorsanız, en iyisi açık yeşil gibi pastel tonlara bağlı kalmaktır. Özellikle müşterileriniz çocuk veya yaşlıysa, çok kaygan olmayan zeminleri tercih edin. Sert ağaç döşeme, dayanıklılık ve estetik açısından bir klinik için en iyi sonucu verir.