Mutfak Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak dekorasyonu evinizin en çok vakit geçirdiğiniz alanı daha iyi bir yaşam alanı haline getirmeniz için oldukça önemli.
Mutfakta vakit geçirmeyi sevenlerdenseniz sizler için hazırladığımız önerilere bakarak daha sade ve şık mutfaklarda hazırlayabilirsiniz.

Mutfak Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alan Kullanımı

Mutfak için alanı sağlıklı bir şekilde kullanmak çok önemlidir. Mutfağın içinde hareket alanınızı kısıtlamadan ve kullanışlı bir mutfak ortaya çıkarmak için sadece işinize yarayacak tasarımı kafanızda oluşturmanız gereklidir. İşlevsellik mutfak alanını tasarlarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktadır.

Kullanışlı Mutfak Dolapları

Mutfak dolaplarınızı daha kullanışlı ve pratik dolaplara çevirebilirsiniz. Dolap kapaklarının iç kısımlarına raf yaparak bu alanları da değerlendirebilirsiniz. Pratik kullanılan ürünler her zaman mutfağınızın daha fonksiyonel olmasını sağlayacaktır.

Doğru Bir Tasarım İle Geniş Mutfaklar

Mutfak tezgahınızın doğru tasarlanması daha kullanışlı bir mutfak ortaya çıkaracaktır. Duvar boyunca uzun ve geniş bir mutfak tezgahı her zaman daha kullanışlı olacaktır.
Ayrıca ölü bölge olarak tanımlanan köşeleri de bu sayede tezgah yaptırarak değerlendirebilirsiniz.

Yemek Masası Bölümü

Mutfağınız her ne kadar küçük olursa olsun doğru bir mutfak masası tasarımı ile mutfağınızda yemek bölümü de oluşturabilirsiniz. Küçük bir mutfağınız var ise duvara monteli ve katlanabilir masaları tercih edebilirsiniz. Geniş bir mutfak için mutfağın ortasına koyacağınız masa takımı ile mutfağınızı yemek odası gibi de kullanabilirsiniz.

Mutfak Duvarlarına Raflar


Mutfak tasarımı yaparken her zaman ekonomik seçimlere göz atmanız daha iyi olacaktır. Ekonomik ürünler hem bütçenizi koruyacak hem de daha sade mutfaklar tasarlamanızı sağlayacaktır. Mutfağınızda boş duran duvarı raf sistemi ile dekore edebilirsiniz. Raf sistemi ile duvarı tabak ve fincan koymak için alan olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede daha sıcak bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Estetik olarak da oldukça şık duracak olan açık raf sistemleri ile yer tasarrufu yapabilirsiniz.

Aydınlatma Çok Önemli

Genellikle mutfak dekorasyonunda yapılan en önemli yanlışlardan biri aydınlatmadır. Oldukça ışık alan bir mutfakta vakit geçirmek sizleri yorabilir. Mutfak aydınlatması için en doğru aydınlatma seçenekleri ise tezgah üzeri ve ocak üzeri aydınlatmadır. Yemek masasın üzerinde sarkıt bir aydınlatma tercih ederek hem soft hem de şık bir aydınlatma tasarımı yapabilirsiniz.

Renklerle Oynayın

Dekorasyonda renkler olmazsa olmazlardan. Ancak evinizin her yerinde çok renkli seçimleri kullanamayabilirsiniz. Mutfak ise her rengi rahatlıkla kullanabileceğiniz nadir alanlardan biridir. Mutfak için en çok yakışan renklerden biri beyaz ve sarıdır. Dilerseniz kırmızının ve morun tonlarını da mutfağınızda tercih edebilirsiniz.

Kontrast renkler ile de hem sade hem de şık bir mutfak dekorasyonu yapabilirsiniz.

Zemin Oldukça Önemli


Mutfaklarda halı kullanımı pek önerilmemektedir. Sade bir zemin de mutfakta çok çabuk kirlenebilir. Ancak son dönemlerde oldukça moda olan renkli zemin taşları ile mutfağınızı döşeyebilirsiniz. Bu sayede halı kullanmanıza da gerek kalmayacaktır.

Mutfak zemin fayansları tercih ederken rengi solmayacak ve hijyen yönünden çabuk temizlenme özelliğine sahip olan ürünleri seçmelisiniz.

Tezgah Ve Dolap Arası Malzeme Seçimi

Sürekli olarak temizlik yapılan alanlardan biri olan tezgah ve dolap arası yer için en doğru ürünü seçmelisiniz.

Sürekli olarak sileceğiniz için temizlik açısından sizleri yormayacak ürünler olmalıdır. Ayrıca aydınlatmanın da tezgah üzerinde olması da yine ara bölümde renk seçiminde sizleri doğru yönlendirecektir.

Daha aydınlık bir mutfak için ara bölümde renkli değil sade ve tek renkleri tercih etmelisiniz.

Sürekli olarak yenileyemeyeceğiniz alanlardan biri olduğu için uzun süreli kullanım sunan tezgah üzeri malzemelere göz atmanız daha sağlıklı olacaktır.