Prefabrik Ev Modelleri ve Fiyatları Hakkında Bilgiler

Prefabrik Ev Nedir ?

Barınma sorununa pratik bir çözüm olarak ülkemizde özellikle 1999 Marmara depreminde gündeme gelen prefabrik ev kavramı yapı piyasasında yaşanan değişimi de simgelemektedir. Özetlemek gerekirse “prefabricate” yani daha önce hazırlanmış ve birleştirilmiş yapı ifadesi prefabrik ev nedir sorusuna yanıt teşkil ediyor. Pratik bir barınma çözümü olduğu için depremlerle anılmaya başlasa da talebi gün geçtikçe artmaktadır. Bütçe dostu bir yapı sistemi olmasının beraberinde bütün mevsim şartlarına uygun olarak üretimi, prefabrik yapılara olan talebi de artırmıştır. Betonarme ve diğer yapılara göre de birtakım avantajları bulunur. İnşaat piyasasında yalnızca ev değil spor salonu, hastane, okul gibi yapılar için de kullanımı söz konusudur. Genelde tek katlı yapılar akla gelse de katlı olarak da yapılabilmektedir.

Prefabrik Evlerin Başlıca Özellikleri

Fabrikasyon malzeme kullanılmak sureti ile elde edilen prefabrik ev çözümleri için bir beton zeminin varlığı gereklidir. Diğer inşaat modellerinde olduğu gibi yapı parçalarının yerinde üretimi söz konusu değildir. Bunun yerine fabrikalarda hazır olarak kullanılacak olan parçalar kullanılır. Söz konusu parçalar tek kalıp kullanılmak sureti ile elde edildiğinden üretim maliyeti düşüktür. Bu parçalar beton zemine oturtulur. Kolay bir şekilde monte edildiği için işçilik maliyetleri bakımından da avantaj sağlar. Planlama safhası daha öncesinden tamamlandığından zaman avantajı da sunar. Deprem bölgelerinde tercih edilmelerinin bir diğer nedeni de budur. Prefabrik binaların yıkılması daha zordur. Pratik malzemeler kullanılmakta olduğundan işin teslim tarihi, diğer yapı biçimlerine göre daha da kısadır. Öte yandan esnek parçalar kullanılması söz konusu olduğundan prefabrik evler depreme daha mukavemetlidir. Bu bakımdan betonarme yapılara göre avantajlıdır. Son olarak, betonarme belli bir seneden sonra radon gazı salınımı yapar. Ancak prefabrik yapılar daha sağlıklı bileşenlere sahip olup, doğaya zarar vermez. Isı, ses ve nemi geçiren betonarmeye göre daha avantajlıdır. Öte yandan betonarme yapılara ek yapmak zor iken prefabrik yapı söz konusu olunca rahatlıkla genişletme, ilave yapı gibi avantajlar mevzubahistir.

Prefabrik Kullanım Alanları

Prefabrik evler ilk sırada olmak üzere prefabrik villa çözümlerine de talep gün geçtikçe artmaktadır. Şık tasarımlar kadar uzun ömürlü ve dayanıklı olması bunun sebebini açıklamaktadır. Kısa sürede kurulduğundan prefabrik şantiye binalarında da tercih edilir. Öte yandan hastane, laboratuvar ya da sağlık ocağı yapımında da kullanılacak olan prefabrik sistemler sağlık piyasasındaki ihtiyaca hızlı bir biçimde cevap verebilmektedir. Bunun yanında çiftlik evi, bungalov, prefabrik yayla evi ve bağ evi yapımında da kullanılır. Yüksek rakımlarda ve nemli ortamlarda da bu gereksinimler için tercih edilir. Otogar, motel, duş, WC, büfe, market gibi başka gereksinimler için de isabetli bir çözümdür. Çevre kirliliği ve gürültüsü olmadığından her çeşit yapı için kullanım çeşitliliği yüksektir. Ayrıca garajlı ve garajsız olarak tasarlanabilmektedir. Engelliler için özel tasarımlar da yapılabilmektedir.

Aşağıdaki görsellerden prefabrik ev modellerine bakabilirsiniz.

prefabrik ev modelleri fiyatları

Dekorasyon hakkında bilgiler için TIKLAYINIZ