Sıra Dışı Olmak İsteyenlere: Romantik Dekorasyon Önerileri

Romantik Dekorasyon Önerileri

Dekorasyon çalışmaları genellikle yaşam alanının görünümüne yeni zenginlikler katmak için tasarlanan çalışmalar olarak öne çıkar. Ancak her insanda az da olsa olan romantizmi, birçok insan dekorasyona yansıtmaktan çekinmektedir. Romantik dekorasyon önerileri arasında sıra dışı olmak isteyenler için, birbirinden etkili tavsiyelere yer verdik.

Aslında birçok insanın aklına gelen romantik ev dekorasyonu, kimi zaman misafirlerin böyle bir dekorasyonla karşılaşmasından, kimi zaman ise kişinin kendinde bu cesareti bulamadığından dolayı hep ötelenir. Şayet cesaretinizi kırmaya ve eşinizle birlikte aslında her zaman yapmak istediğinizi yapmaya hazırsanız, artık vakit kaybetmeden aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Romantik Dekorasyon Önerileri ile Farkınız Olsun

Romantizmi buram buram hissedeceğiniz bir çalışma yapmak istiyorsanız, yatak odanız başta olmak üzere evin her alanına ayrı bir dikkat göstermeniz gerekecek. Bunun için şunları yapabilirsiniz;


Romantizmin Baş Köşesi: Yatak Odası


Romantizm denildiğinde hiç şüphesiz akla ilk gelen, yatak odası olacaktır. Bu yüzden mahremiyetimizin sağlandığı en önemli alana ayrı bir önem vermek, romantizmin merkezi olarak yatak odasını buna göre şekillendirmeniz gerekecek.

Hatta yatak odalarında fazla dekoratif ayrıntılara takılmadan, daha fazla romantik ve dekoratif ürünlere yer verebilirsiniz. Bu alanın sadece size özel olması, yatak odasını daha romantik bir ortam haline dönüştürmek için daha elverişli olmasını sağlamaktadır.

Yatak odanızda oturma odası veya salon gibi evinizin diğer alanlarından farklı bir çalışma yapmanız, belki misafirleriniz bilmeyecek olsa da sizin bileceğiniz harika bir dekorasyon oluşturmanızı sağlayacaktır.

Romantik yatak odası dekorasyonu için özellikle aynalar ve ev tekstil ürünleri, ayrı bir yere sahiptir. Bunların dışında aydınlatma detayı da asla atlanmayacak önemli detaylar arasında yer alır. Ev tekstilinde tercihinizi aşk temalı ürünlerden yapmanız, bu özel alanı daha özel kılmanızı sağlar. Aydınlatma da ise büyük bir değişim istiyorsanız, yatak başından tavanın ortasına kadar bütünleşmiş alçıpen çalışması yaptırarak bu bölgeyi LED ışıklar ile muhteşem bir hale dönüştürebilirsiniz.

İşlemeli ve geniş çerçeveli kalp desenli bir ayna basitte olsa ortama ayrı bir ambiyans katarken, yatak odasının duvarlarında büyük aynalara yer vererek alçıpen ışıklandırması ile son derece şık bir görüntü yakalanabilir.

Romantizm kokan tavan ve duvar süslemelerine de yatak odasında mutlaka yer verilmeli, hatta mümkünse gergi tavan çalışması yaptırılarak tavanda ışıklandırılmış aşk desenleri ile yatak odası dekorasyonu taçlandırılmalıdır.

Banyonuzda Küçük Dokunuşlar Yapın


Romantizmin yaşam alanının her alanında hissedilmesini istiyorsanız, banyo içerisinde de ufak değişikliklere yer verebilirsiniz. Yoksa açacağınız duvar nişlerini mumlarla donatabilir veya burada ateş ışığı veren aydınlatmalar kullanabilirsiniz. Aşkı size hissettirecek ayna modelleri arasında bir tercih yaparak, banyo dekorasyonunu taçlandırmak hiçte kötü bir fikir olmayacak.

Yemek Odası ve Yemek Masası

Romantik dekorasyon önerileri arasında yemek odası ve özellikle de yemek masasına ayrı bir yer açmak gerekir. Yaşam alanınızda yemek odası bulunuyorsa ve henüz çiçeği burnunda bir evlilik sürecindeyseniz, bu alana ayrı bir hassasiyet göstermeniz gerekir.

Tıpkı yatak odasında olduğu gibi yemek odası da romantizm dolu dekorasyona katkı sunacak, önemli bir alandır. Aşk dolu akşam yemekleri için özel tasarlanmış bir yemek odası, aranızdaki iletişimi de artıracaktır. Misafirleriniz geldiğinde bazı nesneleri kaldıracağınız şekilde tasarlayarak, bu alanı daha özel hale getirebilirsiniz.

Dekoratif ve mümkün olduğunca hem romantik hem de antika tarzı mumluklar yemek masanızın vazgeçilmezi olurken, masanın yanı başında bulunacak canlı bir bahçe bitkisi de bu dekorasyonu her zaman için tamamlamaya yardımcı olacaktır. Ayrıca şık bir vazo ve canlı çiçekler ile sürekli doğal bir ortam oluşturmanız, romantizm dolu çalışmanıza katkı sağlayabilir.

Romantik Oturma Odası ve Salon Dekorasyonu

Göz önünde olan alanlar olması nedeniyle romantik dokunuşlar yapmaktan genelde kaçınılsa bile, abartıya yer vermeden bu alanlarda da bazı düzenlemeler yapmanız komple bir bütünlük için önemlidir.
Yatak odası kadar detaylara yer veremeyeceğiniz bu alanlarda, diğer alanlardan sadeliğe geçiş yapabileceğiniz dekoratif ürünler kullanabilirsiniz. Eşinizle birlikte resminizi özel bir tablo veya duvar halısı şeklinde kullanarak duvarlarınızı süslemeniz, geçiş noktası için iyi bir fikir olabilir.

Bu alanlarda aşkı simgeleyen renkler veya duvar kağıtları kullanabilir, biblolarda da yine aşka atıfta bulunan figürlere sahip ürünlere yer verebilirsiniz.

Duvar Bahçesi Uygulaması


Son olarak romantik dekorasyon fikirleri arasında son zamanların popüler uygulamalarından biri olan duvar bahçelerine yer verebilirsiniz. Evin duvarı için tamamen özel ve dekoratif amaçlarla tasarlanmış küçük duvar saksılarından alarak, salon ve antre duvarlarınızı canlı çiçek ve bitkiler ile süsleyerek romantik dekorasyon çalışmanızı tamamlayabilirsiniz.

Dekoratif Objelerden İlham Alın

Tablolar, biblolar, küçük çok amaçlı kitaplıklar, vazolar veya orta sehpa gibi birbirinden farklı küçük dekoratif nesneler, romantik çizgiler taşıdığı sürece çalışmanıza önemli katkılar sağlarlar.

Genel anlamda her evde sıklıkla tercih edilen bu ürünler arasında seçim yaparken tercihinizi romantizmi hissettiren özelliklere sahip olanlardan yana yapmanız, yapacağınız çalışmanın daha fazla göz önüne çıkmasını sağlayacaktır.

Ev dekorasyonu üzerine üne kavuşmuş mimarların tavsiyeleri arasında sıklıkla, bu tip ürünlere yer verilmesinin dekorasyona olan katkısı belirtilmektedir. Siz de yapacağınız küçük değişiklikler ile büyük bir dönüşüm sağlayarak, romantizmi evinizde kullanacağınız her nesne üzerinde kolaylıkla hissettirebilirsiniz.