Stor Perde Nasıl Çıkarılır, Nasıl Temizlenir, Nasıl Yıkanır ?

Evlerin olmazsa olmaz ihtiyaçlarından birisi perdelerdir. Vazgeçilmez ürünlerden olması nedeniyle geniş yelpazede perde seçenekleri bulunmaktadır. Stor, zebra stor, plise, dikey, ikili vb. perde seçenekleri en çok tercih edilenlere örnek olarak verilebilir. Evlerin gelinliği de denilen perdeler zamanla kirlendiğinden yıkanması gerekir. İstenmeyen kazalarla lekelerin oluşması veya zamanla kötü kokması sorununun çözümü temizlenmesidir.

stor perde nasil temizlenir nasil yikanir nasil cikarilir

Kullanım kolaylığı ve uygun fiyatları nedeniyle en çok tercih edilen çeşit stor perdelerdir. Mekanik parçalardan oluşan stor perde nasıl çıkarılır, nasıl yıkanır, stor perde lekesi nasıl çıkar soruları özellikle ev hanımları tarafından merak konusudur.

Stor Perde Nasıl Çıkarılır, Nasıl Yıkanır?

Stor perdelerin usta tarafından montajı yapıldığından çıkarılmasının zor olacağı algısı oluşmaktadır. Oluşan algının aksine stor perde mekanizması takılı olduğu yerden saniyeler içinde çıkarılabilir. Asıl dikkat isteyen bölüm stor perde zinciri, kumaşı, mekanizması gibi bölümlerinin çıkarılmasıdır. Detaylı bir temizlik niyetiyle sökmek istenirse sadece uygun uçlu tornavida ve merdiven hazırlamak yeterli olacaktır. Bu zahmete girmek istemeyenlere yönelik stor perde temizleme yıkama işi yapan firmalar çözüm sunmaktadır.

Stor Perde Nasıl Temizlenir?

stor perde nasil temizlenir

Stor perdelerin üretimi esnasında kullanılan tüm malzemeler ıslak temizlik yapmaya elverişlidir. Dikkat edilmesi gereken konu, stor perdede tercih edilen renk ve desenlerin zarar görmesini engellemektir. Sadece perdelere yönelik üretilmiş özel temizlik kimyasalları perdenizi koruyacaktır. Perde üretimi yapan çoğu firmanın sunduğu perde yıkama hizmetini öğrenmek daha pratik çözüm olacaktır. Evde kendi imkanları ile yıkamak isteyenler biraz yorucu geçen sürece baştan kabul etmelidir.

Stor Perde Evde Nasıl Temizlenir?

Tıpkı kıyafetlerde olduğu gibi çamaşır suyu benzeri ağır kimyasallar perdelerin yıpratacaktır. Metal bölümlerin telle, bıçakla, sivri cisimlerle kazınması koruyucu boyanın aşınmasına, zamanla paslanma oluşumuna sebebiyet verir. Stor perde lekesi doğru temizlik malzemeleri kullanılırsa yerinden sökülmesine gerek kalmadan temizlenebilecektir. Detaylı olarak temizlemek amacıyla perdenin sökülmesi belli sıra dahilinde yapılır. Tornavida ve merdiven tedarik etmek ilk aşamadır.

Stor Perde Nasıl Çıkarılır?

stor perde nasil cikarilir

Stor perdeler basit aparatlar yardımıyla istenilen yere sabitlenebilir. Klasik kornişler, tavan, duvar ve kapı pencere kasaları genelde tercih edilen yerlerdir. Korniş takma aparatı, bağlantı elemanı veya stor perde aparatı olarak isimlendirilen parça perde mekanizmasını sabitlemede kullanılan aparattır.

Stor Perde Aparatı Nasıl Çıkarılır?

Stor perde aparatı C çeklinde plastik veya metal ürünlerdir. C şeklinde olması stor perde mekanizmasını kavramasını sağlamaktadır. Stor perdenin metal bölümü üzerinde bulunan kanallar aparatın tırnaklı uçlarının takıldığı yerdir. Aparatın tırnaklı uçlarından birisi metal kasadaki kanala girdikten sonra hafif şekilde stor perde bastırılırsa diğer tırnak da girer. Çıkarma işlemi takma işleminin tam tersidir. Aparatın üzerindeki çıkıntıya bastırılarak tırnaklardan birinin boşa çıkması sağlanır. Perde kasasını hafifçe çekmek tamamen çıkarılmasını sağlayacaktır.

Duvara Monteli Stor Perde Nasıl Çıkarılır?

Duvara monteli stor perde çıkarmak için bağlantı aparatının metal kasayı tutan tırnaklarından kurtarmak gerekir. C harfine benzeyen stor perde aparatı iki tırnak sayesinde metal kasayı tutmaktadır. Tırnaklardan birinde bulunan uzantı çıkarma işlemini kolaylaştırmak içindir. Bir elimizle stor perdeyi tutarken diğer elimizle tırnak uzantısına bastırdığımızda perde mekanizması çıkartılmış olacaktır.

Kornişten Stor Perde Nasıl Çıkarılır?

Klasik kornişten stor perde çıkarmak için kullanılan aparatların takma çıkarma işlemleri çok basittir. Yapılması gereken stor perde aparatının çıkıntılı ağzından bastırmaktır. Perde mekanizmasını tutan tırnaklar gevşeyerek perdenin çıkmasını sağlayacaktır.

Dikey Stor Perde Nasıl Çıkarılır?

Dikey stor perde yere dik olarak montajı yapılan ya da mekanizması yukarıda olsa da yanlara doğru açılan perde sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Montajda kullanılan bağlantı elemanı aynı cins olduğundan çıkarmada uygulanan işlem aynıdır. C harfine benzer yapıdaki stor perde aparatı bir ucu daha uzun tasarlanmıştır. Amacı çıkarma işleminde aparatın zarar görmemesidir. Uzun bırakılan uçtan bastırıldığında stor perde çıkarılmış olacaktır.

İkili Stor Perde Nasıl Çıkarılır?

İkili stor perde modellerinin bağlantısı ile tekli stor perdelerin montajı arasında fark yoktur. İster ikili ister tekli stor perde olsun aparatın bir ucuna bastırmak çıkarmak için yeterli olacaktır.

Stor Perde Mekanizması Nasıl Çıkarılır?

Stor perde sisteminde kendi etrafında dönen mekanizma sayesinde perde kumaşı açılıp kapanabilmektedir. Metal kasanın iki ucunda bulunan L şeklindeki parçalar stor perde mekanizması dönüsünü ve kasada sabit kalmasını sağlar. L şeklindeki parçayla dönen mekanizmanın birleşim yerinde düğmeye benzer bir çıkıntı bulunur. Elimizde stor perde mekanizması tutulurken bu düğme yana kaydırılırsa perde mekanizması boşa çıkacaktır. Temizlik amacıyla dönen mekanizmayı çıkarmak isteyenlerin sadece bir merdivene ihtiyacı olacaktır.

Stor Perde Etek Dilimi Nasıl Çıkarılır?

Stor perdelerin dekoratif olarak görselliğini artırmak için, etek dilimi ya da etek çıtası kullanılmaktadır. Stor perdenin açılan ucuna takılan bu parça, görsel şovun yanında ağırlık amacıyla takılan bir parçadır. Genelde alüminyum profilden yapılan stor perde etek çıtası üstünde ray şeklinde ince yuva bulunur. Perde kumaşının ucu etek çıtasındaki raydan geçecek şekilde üretilir. Rayın içine yanal hareketle giren perde ucunu iki tarafta bulunan kapaklar tutar. İnce uçlu tornavidayla kapakları çıkarıp yana doğru çektiğimizde stor perde etek dilimi çıkartılmış olacaktır. Takma işlemi sökme işleminin tersi şeklindedir.

Dekorasyonda Renk Uyumu yazımıza da göz atabilirsiniz.