Yalnız Yaşayan Kişiler İçin Kullanışlı Dekorasyon Önerileri

Yalnız Yaşayan Kişiler İçin Kullanışlı Dekorasyon Önerileri

Kalabalık evler için sunulacak dekorasyon önerileri farklı olsa da yalnız yaşayan kişiler için kullanışlı dekorasyon önerileri, iş koşuşturmacasının verdiği yorgunluk ve yalnızlıktan gelen ekstra üşengeçlik nedeniyle, uygulanabilirlik yönünden daha fazla tercih edilmektedir.

Yalnız insanların evlerinde daha kullanışlı ürünlere yer vermeleri, pratiklik açısından önemli faydalar sağlamaktadır. Diğer yandan minimal tasarımlara yer vermek, daha çok sadelikten ve yaşamı kolaylaştırmaktan yana olanların tercihleri arasında yer alıyor. Özellikle şehir hayatının ağır stresinden bunalanlar arasında, yaşam alanlarında daha minimal ürünleri tercih edenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.


Yalnız Yaşayan Kişiler İçin Kullanışlı Dekorasyon Önerileri

Yalnız yaşayan biri için kalabalık eşyalar biraz gereksiz olduğu gibi aynı zamanda ek bir maliyet anlamına gelecektir. Üstelik fazla eşyası bulunan birinin daha büyük bir eve ihtiyacı olduğunu düşündüğümüzde, düzenli olarak ödemek zorunda kaldığı ev kirasının maliyetleri de ciddi boyutlara ulaşacaktır. Hem daha dekoratif hem de minimal ürünlere yer vererek, küçük bir evi daha geniş gösterebilir ve birçok önemli maliyet kalemini azaltabilirsiniz.

Çok Amaçlı Mobilyaları Tercih Edin

Evinizde tercih edeceğiniz mobilya çeşidi ne olursa olsun, tercihleriniz arasında mutlaka çok amaçlı mobilyalar olmalıdır. Örneğin istenildiğinde yatak haline gelen bir çekyat, misafiriniz geldiğinde oturma odası ve salonunuzu pratik bir şekilde yatak odasına dönüştürerek misafirlerinizi ağırlamanıza yardımcı olabilir.

Aynı şey, dilerseniz sizin yatmak için kullandığınız alan için de geçerlidir. Yalnız yaşayan birçok insan yatak odası yerine, oturma odasında televizyon karşısında uyumayı tercih eder. Yatak tercihiniz bu yönde ise, yine bu tarz işlevsel mobilyaları tercihleriniz arasına almanız gerekir.

Katlanabilir Yataklar


Duvarınıza katlanarak size daha geniş alan imkânı sunan yataklar, küçük evlerde yalnız yaşayan kişiler için oldukça işlevseldir. Bu ürünleri tercih etmeniz, sıklıkla yatak odasını toplama gibi dertlerden de sizi kurtaracaktır.
Özel bir montaja gereksinim duyan bu tip ürünler, kendine özgü aparatlar ile doğrudan duvara sabitlenmektedir. Sadece basit bir hamle ile yatağınızı duvarın yüzeyine yaslayarak, kullanmak istediğinizde ise, yine tek hamleyle yeniden eski haline getirebilirsiniz.

Bu şekilde katlanabilir yataklar üreten firmaların önemli bir kısmı, yatakların alt tarafını çeşitli eşyalar saklanmasını sağlamak için özel tasarlamaktadırlar. Böylelikle gün içerisinde yatağınızı kullanmadığınız zaman, bu alanları farklı amaçlar için değerlendirebilirsiniz.

Minimal ve İşlevsel TV Ünitesi

Televizyon üniteleri genellikle yer kaplamıyor olsalar da çevrelerindeki alanı doğru bir şekilde kullanmak, her zaman mümkün olmayabilir. Küçük evlere özel olarak tasarlanan üniteler, televizyonun çevresindeki alanları özel saklama bölmelerine dönüştürecek şekilde tasarlanmaktadır.

Açılabilir saklama alanlarına ihtiyacınız olduğunda basit bir çekmeceye dönüştürebilir, ihtiyacınız yoksa da katlayarak kapatabilirsiniz. Hatta bazı markaların üretimlerinde, bu alanları çiçek veya kitaplarınız için raf şeklinde hem de tercihinize göre yine çekmece olarak ayarlamanız mümkün olmaktadır.

Bunların yanı sıra işlevsel olmasa bile televizyonun etrafını doğrudan çiçeklik ya da kitaplık olarak kullanmaya imkân veren tasarımlarda bulunmaktadır. Televizyonun konumlu olduğu alanın özelliklerine uygun bir tercih yaparak, bu kısmı daha verimli kullanarak çiçekler ve kitaplar için ekstra bir yere ihtiyacınız kalmadan kullanabilirsiniz.

Mutfağa Özel Dokunuşlar Gerekir


Yalnız yaşayan kişiler için kullanışlı dekorasyon önerileri arasında, mutfaklara ayrı bir yer açmak gerekir. Küçük bir evde yaşamanın maliyet bakımından avantajları olsa da kullanım alanı açısından, ciddi dezavantajları olabilir. Bunların başında ise mutfaklar gelmektedir.
Yemek masanızı ve sandalyelerinizi, katlanabilir şık ürünlerden yana tercih edebilirsiniz. Diğer taraftan yine katlanabilir yataklar gibi duvara monte edilen masalarda, dekorasyonda minimal dokunuşlar için ideal ürünler arasında yer alıyor.

Katlanabilir ürünler, küçük yaşam alanlarına sahip insanlar için en kurtarıcı mobilyalar olarak öne çıkıyorlar. Dar bir alanda sadece yemek yeme için kullanacağınız sabit masa ve sandalyeler, işlevsel katlanabilir ürünler ile bir sorun olmaktan çıkıyor. Saklama dolabı tercihinizi de ihtiyaç anında katlanıp kullanılabilecek ürünlerden yana yapmanız, istediğiniz alanı sizlere sunacaktır.

Aydınlatma Detayına Önem Verin

Bölümlerin aydınlatmalarının iyi bir şekilde sağlanmış olması, küçük alanlarda daha ferah bir his verir. Ancak bunu yaparken çok büyük avizeler kullanmak yerine, varsa ters tavan içerisine gizli ışık veya spot çalışması daha verimli sonuçlar verecektir. Ayrıca aydınlatma için şeffaf beyaz ışık tercihinde bulunmanız, gün ışığına göre daha avantajlıdır.