Yazlık Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı ?

Yazlık Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı ?

Yazlık ev dekorasyonu, yaz tatilin yaklaşmasıyla birlikte önem verilen dekorasyonlar arasında. Kimisi yazın dinlenmek ve tatil yapmak için otelleri tercih ederken, kimisi adeta bir ev kuşu olduğu için tatillerde bile kalabalığa karışmak istemeyebiliyor. Bu yüzden de tatil için yazlık evler tercih ediliyor.
Bu evler her ne kadar mevsimlik olarak kullanıldığı için önemsenmeyip, dekorasyonu için akla eski eşyalar kullanma fikri gelse de buranın da bir yaşam alanı olduğunu unutmamak gerekir. Eğer siz de yazlık evinizin dekorasyonuna önem veriyorsanız, 2021 yılı için en güzel yazlık ev dekorasyonu fikirlerini bu yazımızda bulabilirsiniz.


Yazlık Ev Dekorasyonu Önerileri


Yazlık ev dekorasyonu fikirlerine göz atarak aklınızdaki fikirleri daha çok netleştirebilirsiniz. Tatiller dinlenmek, yenilenmek, stres atmak ve eğlenmek için en uygun zamanlar olduğundan, dekorasyon kalabalık ve göz yorucu olmamalıdır. Sakinleştirici renkler, spor koltuklar ve bitkilerle oldukça rahat, huzur verici bir ortam oluşturulabilir.
Yazlık ev seçilirken, genel olarak balkonu olan, büyük pencereli, geniş ve ferah evler tercih edilir. Eşyaları seçerken kullanım alanına ve kişisel zevklere önem gösterilmelidir. Eski eşyalar kullanılacaksa bile, tamir edilmeli ihtiyaç duyulursa yüzletilip, yeniden boyatılmalıdır. Minik dekoratif aksesuarla da daha eğlenceli bir mekâna dönüştürülebilir.

OTURMA ODASI


Oturma Grupları
Yazlık eviniz için mobilya seçerken, bu alana yaz için en uygun olacak açık renk ve rahat oturma gruplarını yerleştirebilirsiniz. Kış dekorasyonlarında tercih edilen kapalı ve koyu renklerin aksine, yazlık evler denilince akla ilk gelen renkler beyaz ve krem tonları, açık mavi, kum rengi ile birlikte yeşil tonları, mercan rengi ve hasır aksesuarlar… Bu renkleri tercih etmeniz evinizde oldukça salaş ve bohem bir atmosfer oluşturacak ve dinginlik sağlayacaktır.

Bambu Mobilyalar
Bambu mobilyalar kullanmak doğal ve huzurlu bir ortam yaratarak yazlık eviniz için müthiş bir tercih olacaktır. Bambu mobilyalarınızı açık renkte aksesuarlarla ya da etnik desenli kırlentlerle süsleyebilirsiniz. Ayrıca bu kombini Retro görünümlü ikinci el eşyalarla harmanlayarak da (örneğin zeminde etnik desenli şık bir kilim kullanarak) bohem hale getirebilirsiniz. Yine orta sehpanın üzerinde bambu çubukları kullanmak dekorasyonu tamamlamak için süper bir fikir olabilir.


İkinci El Ürünler
Eğer yazlık evinizi dekore etmek için yeni bir oturma grubu almaya yetecek bir bütçeniz yoksa ikinci el mobilyaları tercih edebilirsiniz. Eski ve nostaljik eşyalarla klişelerden uzak, farklı bir görünüme sahip vintage bir hava yaratabilirsiniz.


DIY Projeleri
Aynı şekilde DIY (kendin yap) projeleriyle küçük aksesuar yapabilirsiniz. Ürünlerinizi daha estetik hale getirmek istiyorsanız boyayabilirsiniz. Bu noktada hayal gücünüzden sınırsız yararlanmalısınız. Örneğin eski tabakları boyayarak ya da etnik desenler ekleyerek muhteşem bir duvar süsüne dönüştürün. Böylece yılın en popüler duvar dekorasyonlarından birine sahip olabilirsiniz.


MUTFAK


Yaz kış fark etmeksizin evin en çok kullanılan alanlarından biri de mutfak. Modern ve konforlu yazlık mutfaklarında sadece mutfak aletleri değil aslında çeşitli detaylar da yazlık ev dekorasyonu için oldukça önemlidir.
Yaz için tasarlanmış evlerde genellikle kocaman bir bahçe ve balkon olur. Keyifli akşam yemekleri hazırlamak için özellikle mutfak ve balkonlar yakın konumlandırılır.


Eğer yazlık evinizde geniş bir mutfağa sahip değilseniz, alanı büyütme şansınız yok. Fakat mevcut olan alanı verimli kullanmak için yapabileceğiniz bazı yaratıcı dekorasyon fikirleri mevcut. Bu yöntemleri kendi evinizin mutfağında uygulayarak mevcut alanı en verimli şekilde kullanabilirsiniz. Beyaz renk mutfağınızı geniş göstermek için tercih edebileceğiniz bir renk. Hem mobilyalarda hem de dolaplarda beyaz rengin yaratacağı etkiden faydalanabilirsiniz. Renk katmak için dikkat edeceğiniz küçük detaylar ile eğlenceli bir görünüm yakalayabilirsiniz.
Yine katlanabilir masa ve sandalye tercih etmek alan genişletmek için güzel bir fikir olacaktır. Katlanabilir ürünlerle uğraşmak istemiyorsanız küçük ahşap bir masa tercih edebilirsiniz. Ahşap mobilyalar verdiği doğal görüntü ile yazlık evler için vazgeçilmezdir.

BALKON VE BAHÇE


Salaş Balkonlar
Yazlık evler için balkon, teras ve bahçe kuşkusuz evin en güzel alanlarıdır. Evin en keyifli noktası olan bu alanlarda kullanılan çeşitli çiçekler ve yeşil yapraklı bitkiler cıvıl cıvıl bir ortam oluşturuyor.
Balkon dekore etmek, balkonun genişliğine ve büyüklüğüne göre değişir. Eğer balkonunuz küçükse katlanabilir sandalyeler, küçük renkli minderler ya da asılabilir saksıları tercih edebilirsiniz. Minik romantik ışıklandırmalar, masaüstünde kullanılan top şeklinde ışıklar balkonda otantik bir atmosfer oluşturur.


Cıvıl Cıvıl Bahçeler
Aynı şekilde çiçekli bahçeler, yazın o sıcacık enerjisini evinize yansıtmaya yardımcı olur. Bahçeye hasır hamak ya da ahşap bir salıncak kurmak bohem bir ortam yaratmakla birlikte, kitap okumanız, stresten uzak kalıp güneşlenebilmeniz için harika bir fikir olabilir. Ayrıca doğal malzemelerle yazın ruhunu ortaya çıkartabilirsiniz.
Bahçenizin bir köşesine kamelya ya da küçük bir masa koyarak özel bir köşe oluşturabilirsiniz. Yazın keyifli kahvaltılarını açık havada, cıvıl cıvıl kuş sesleriyle bu köşede yapabilirsiniz. Ailenizle ve arkadaşlarınızla eğlenceli vakitler geçirmeniz için harika bir fikir…

BANYO
Yazlık ev dekorasyonlarındaki önemli diğer nokta genellikle fazla kişinin kullanmak zorunda kaldığı banyo ve tuvaletlerdir (eğer ekstra bir banyo ve tuvalet yoksa). Bu nedenle yazlık evinizin banyo dekorasyonunda pratik ve kullanışlı bir alan oluşturmalısınız. Dekoratif ve işlevsel saklama kutuları iyi bir seçim olabilir.