Yeni Nesil Ev Dekorasyonu Üzerine Bilinmesi Gerekenler

Yeni Nesil Ev Dekorasyonu Trendleri

Yaşam mekanlarının dış tasarımları her geçen gün değiştiği gibi, iç yapıları da günden güne farklılık göstermektedir. Yeni nesil ev dekorasyonu trendleri de bu değişimin önemli bir parçası olmaya devam ediyor.
Yapacağınız dekorasyondan başarılı bir sonuç elde etmek istiyorsanız, irili ufaklı bazı detayları daha göz önüne almanız gerekir. Dikkat edeceğiniz bu hususlar sayesinde, daha göz alıcı bir sonuç elde edebilir ve dekorasyonu bir bütün halinde başarıyla tamamlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Yeni Nesil Ev Dekorasyonu Üzerine Bilinmesi Gerekenler den bahsedeceğiz…


Yeni Nesil Ev Dekorasyonu İçin Püf Noktaları


Dekorasyon yaparken en iyisine ulaşmak için, farklı birçok uygulamayı hayata koyabilirsiniz. Ancak bunu başarabilmek için genel öneriler üzerinden yola çıkarak, mutlaka kendi yaşam alanınız ile uyumlu çalışmalara yer vermeniz gerekir. Her evin yapısı ve boyutu birbirinden farklı olacağı için, bu önerileri dikkate alırken çalışma yapacağınız alan için iyi bir plan oluşturmanız gerekecektir.


Düşük Mobilyalara Yer Verin


Son zamanların trendi olan düşük mobilyalar, dekorasyon çalışmasının geneli dikkate alınarak yapıldığında daha gösterişli bir sonuç ortaya koymaktadır. Yüksek mobilyalar yeni nesil ev eşyaları ile eskisi kadar uyum sağlayamamaktadır.
Oturma grupları veya orta sehpalar gibi ürünlerin ayak boyutlarının daha kısa olması, ortamının ferahlığını artırmaktadır. Sağlanan bu ferahlığın yanı sıra, genel anlamda daha şık bir dekorasyon için oldukça faydalı olacaktır.


Tercihiniz Yeni Model Perdeler Olsun


Dekorasyon için basit bir parça gibi görülse de aslında perdeler, dekorasyonunun tamamlayıcısı ve ilham alınabilecek önemli parçalarından biridir. Doğru bir şekilde yapacağınız perde seçimi, yeni nesil ev dekorasyonu için bütünleştirici rol oynar.
Farklı model ve renk seçenekleri ile birçok çeşidini bulabileceğiniz bu ürünler arasında, dekorasyona katkı sunacak yeni tarz modellere yer verilmelidir. Burada seçimi yaparken bölgesel olarak hareket etmek, alandaki eşyalar, zemin ve duvar renkleri gibi detaylar dikkate alınmalıdır.

Ahşap Ayrıntılara Yer Verin


Klasik veya yeni nesil dekorasyonlarda en vazgeçilmez unsur, ahşap detaylar olmaya devam ediyor. Ahşap ayrıntılara sahip ürünler şık bir görüntü ortaya koyarken, aynı zamanda doğallığında temsilcisi oluyor.
Yapacağınız çalışmayı bir bütün halinde düşündüğünüzde, ahşap detaylara kararında yer vermek de önem taşıyor. Parlak metal yoğunluklu bir ortamda yoğun olarak ahşap ayrıntılara yer vermeniz, çalışmanıza olumsuz yansıyacaktır. Böyle bir durum da mobilyalarınızın sadece detaylarında ahşabın çekiciliğinden faydalanabilirsiniz.


Renkleri Yoğun Olarak Kullanmaktan Kaçının


Genç odası veya kimi klasik dekorasyonlarda renk yoğunluğu öne çıkarken, yeni nesil ev dekorasyonu için bunu söylemek mümkün değildir. Ünlü mimarlar tarafından dahi yapılan dekorasyon çalışmalarında, yoğun renk kullanımından uzak durulmaktadır.
Yeni nesil bir dekorasyon için metal ve ahşap ürünlerde ürünün kendi doğal rengi öne çıkarılırken, duvarlarda ise ortamı basit gösteren renklerden kaçınmak gerekir. Renk seçimi yaparken mobilyaları da dikkate alarak daha ciddi bir görüntünün sağlanması, yeni tarz ev dekorasyonu için daha göz alıcı sonuçlara neden olacaktır.
Aynı şekilde ev tekstili ürünlerinde de yoğun ve çok canlı renklerden kaçınarak, dekorasyonda ciddi ve göze hoş gelen bir bütünlük yakalayabilirsiniz. Açık sarı, turuncu ve kırmızı renkler, sadece küçük ayrıntılar da yer alabilecek renkler olarak düşünülmelidir.


İnternet Üzerinden Ürün Araştırması Yapın


Dekorasyon yaparken sadece fiziki mağazalara bağlı kalmak, yapacağınız en büyük hatalardan biri olabilir. Çünkü çevrenizde bulunan fiziki mobilya ve ev eşyası satan mağazalarda, aradığınız ürünleri bulamayabilirsiniz. Bulacak Olsanız dahi daha geniş seçeneklere sahip olmak için, internet gayet mantıklı bir seçenek olacaktır.
Mobilya ve ev eşyaları dışında dekoratif birçok ürüne, internet üzerinden ulaşarak sipariş verebilirsiniz. Hatta bu sayede Türkiye’de bulunmayan ürünleri de yurtdışından sipariş verebilirsiniz.

Konforlu Ürünleri Tercih Edin


Sadece görsel bir çalışmaya odaklanmak yerine, konfora da yer vermeniz gerekir. Özellikle dinlenmenize imkân tanıyacak ürünlerde, mutlaka konforlu özelliklere sahip olanları tercih edin. Oturma grupları ve yatak gibi ürünlerde vazgeçemeyeceğiniz en önemli şey, konfor olmalıdır.


Doğallığa Önem Verin


Doğallık dekorasyonun merkezinde olması halinde, yapılan çalışmanın göze daha hoş görünmesini sağlar. Klasik veya yeni nesil ev dekorasyonu için en vazgeçilmez unsurlardan biri olan doğallık, yaşam alanınızın farklı yerlerine yansımalıdır. Bunun için canlı çiçeklere yer verebilir veya deniz ürünleri kullanabilirsiniz.


Kendin Yap Ürünleri Tercih Edin


Emek vererek kendinizin yapacağı ürünler, sadece görsel bir güzellik ortaya koymayıp aynı zamanda psikolojik bir rahatlıkta verecektir. Çünkü tamamen kendi emeğiniz olan bu ürünlerin dekorasyonun bir parçası olması sizi rahatlatacaktır. Üstelik, dekorasyon yaparken az da olsa bu şekilde maliyetlerinizi azaltabilirsiniz.


Mobilyasız Yerlerde Duvarlara Özen Gösterin


Mobilya olmayan duvar kısımlarında bu açığı kapatmak için, duvarlara daha fazla önem verebilirsiniz. Boş olan duvarlarınızı sanatsal tablolarla süslemek ve hemen yanına canlı bahçe bitkileri koymak, dekorasyonda bütünlük için muhteşem bir çözüm olacaktır. Bunun için duvarlarınızda kanvas tablolara yer verebilirsiniz. Diğer yandan tablo seçiminizi daha sade, ancak sanatsal özellik taşıyan tablolardan yana yapabilirsiniz.