Yeni Trend Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Yeni Trend Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma odası yaşam alanımızda en çok vakit geçirildiği, misafirlerin ağırlandığı evin en sosyal ve en önemli bölümlerinden biridir. Yeni trend oturma odası dekorasyon fikirleri arasında, bu önemli alanı görsel açıdan daha zengin kılabileceğiniz birçok yöntem bulunuyor.


Evi gösteren en büyük ve en görkemli yerdir. Bu nedenle her detayın düşünülmesi ve güzel bir görünüme sahip olması özellikle kadınlar için oldukça önemlidir. Her yıl farklı modellerin çıkmasıyla ve renk seçeneklerinin değişmesiyle oluşan trendler farklılık göstermektedir.


Birbirinden Şık Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri


Öncelikle yeni trend oturma gruplarında sade ve açık renkte modellerin ön plana çıktığını söylemek mümkün. Odayı geniş ve ferah göstermesi açısından, sade renkli modeller son zamanlarda çok fazla tercih ediliyor. Doğru seçim sayesinde, oturma odanızı boğucu ve demode halinden kurtarabilirsiniz.


Yaşam alanınızda şık bir dekorasyon çalışması yapmak istiyorsanız, sizinle birlikte misafirlerinizin de zaman geçireceği en önemli alanların başında gelen oturma odalarına daha fazla önem vermeniz gerekir. Odanın büyüklüğü ve kullandığınız eşyaları dikkate alarak duvar renkleri, oturma grupları, aydınlatma ve diğer mobilyalar gibi tüm unsurlar, ayrı ayrı değerlendirilmelidir.


Oturma Grupları


Oturma grubu bir evi gösteren en önemli aksesuardır. İşten dönüldüğünde, yürüyüşten gelip yorgun olduğunuzda, en sevdiğiniz diziyi izlemek için televizyon karşısına geçtiğinizde yapılacak en keyif verici şey koltuklara ayaklarınızı uzatıp dinlenmektir. Dinlenirken veya misafirlerinizi ağırlarken, aranan en önemli özellik koltukların konforlu olmasıdır.


Açık renkte, sade koltuklar evinizi ferah ve geniş gösterir. Koltuklar için seçeceğiniz renkli, desenli fazla sayıdaki kırlentler oturma odanıza canlı ve şık bir görünüm kazandırabilir. Ancak fazla kırlent sayısının oturma alanını daraltacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Koltukların üzerine atılan renkli battaniye ve örtüler de son zamanların en popüler trendlerinden biridir.

  • Eğer gösteriş ve şıklık sizin için çok önemliyse klasik ya da avangart oturma grupları daha doğru bir tercih olacaktır.
  • Küçük bir oturma odası alanına sahipseniz koltuklarınızı tamamen duvara dayamak iyi bir fikir olacaktır, ayrıca L model kuşkusuz alan genişliği sağlayacaktır.
  • Rahat ve spor bir görünümden yanaysanız modern koltuk takımlarıyla birlikte spor puflara yönelebilirsiniz.

Duvar Kâğıtları


Oturma odasıyla uyumlu modern duvar kâğıtlarının oturma odasına kazandırdığı etki büyüktür. Genel olarak bu sene tozpembe ve krem gibi açık renkler çok popüler. Soğuk renkleri tercih etmek evi daha geniş gösterir. Bununla birlikte taş desenli, çizgili ve 3 boyutlu duvar kâğıtları da tercih edilen diğer modeller arasında. Eğer değişiklik yapmak istiyor ve aynı zamanda da boya badana işlerine girişmek istemiyorsanız duvar kâğıtları sizin için süper bir seçenek.


Taş desenli duvar kağıtları, seçeceğiniz bitkiler ile birlikte evinizde adeta bir terapi havası yaratabilir ve 3 boyutlu duvar kağıtları da yine odanıza derinlik kazandırarak daha geniş görünmesine yardımcı olabilir.


Aksesuarlar

Aksesuarlar her ne kadar küçük detaylar olarak kabul edilip önemsenmese de aslında doğru aksesuarların seçimiyle oda tamamen farklı bir havaya bürünebilir. Seçilecek duvar tabloları, saatler ve çerçeveler ile duvarlarınızı renklendirebilirsiniz. Masaüstü bibloları ve canlı bitkilerle evinizde taze ve ferah bir ortam oluşturabilirsiniz.


Ortam çalışmasına uygun biblolar ve tablolar, temelde basit kabul edilebilecek nesneler olmasına rağmen dekorasyonda doğru kullanılması halinde ciddi bir değişimin öncüsü olabilirler. Bu yüzden bu objelere, yeni trend oturma odası dekorasyon fikirleri arasında sıklıkla yer verilir.

Abartısız Canlı Çiçekler


Oturma odanızda yeteri kadar yer olduğunu düşünüyorsanız, abartıya kaçmadan uygun bir alanda birkaç canlı çiçeğe yer verebilirsiniz. Daha çok bakımı kolay olan, yaprak ve çiçekleri basit dokunuşlarda dökülmeyen çiçekler daha sorunsuz kullanımıyla dekorasyonunuza ayrı bir hava katabilir.

Aydınlatma Detayı


Aydınlatma, evinizin her alanında yapacağınız dekorasyon çalışmalarında ayrı değerlendirilmesi gereken unsurlardan biridir. Oturma odası veya salon gibi alanlarda ise şık aydınlatma armatürleri, ayrı bir yere sahiptir.


Salonlar gibi daha geniş bir alan olmadığı için aydınlatma tercihiniz, ancak avize, spot veya gizli ışık seçenekleri ile sınırlıdır. Şık kristal spotlar alçıpan çalışmalarında görselliğe zenginlik katarken, gizli LED ışıklar ise akşam saatlerinde kullanıldığında bambaşka bir ortamın oluşmasına olanak tanır. Ayrıca dekorasyonunuzla uyumlu avizeler, oturma odasında mutlaka tercih edilmelidir.


Şayet oturma odanızda klasik bir dekorasyon stili tercih etmişseniz, avize seçiminde de mutlaka klasik tip avizeler kullanmanız gerekir. Gizli ışık ve spot seçeneklerde de gün ışığı veren ürünler, klasik dekorasyonun tamamlayıcısı olacaktır. Ancak tam tersi modern bir dekorasyonda, yeni nesil ve parlak beyaz ışık yayan ürünlere odaklanmanız gerekir.

Duvar ve Zemin Renkleri


Yeni trend oturma odası dekorasyon önerileri arasında dikkate değer önemli husus, duvar ve zemin renkleridir. Tercihen buna tavanı da dahil ederek klasik beyaz renkli tavan modasından da uzaklaşabilirsiniz.


Duvar kâğıdı kullanmayı tercih etmeyecekseniz, duvarlarınızda metalik griye yakın renklere yer verebilirsiniz. Ancak duvar renginin zemin rengi ve mobilyalar ile belirgin oranda uyumlu olmasını da mutlaka sağlamanız gerekir. Aksi halde duvarlarınızda hangi renge yer verirseniz verin, olumsuz bir çalışmayla sonuçlanacağını bilmeniz gerekir.


Dekorasyonunuzu bu öneriler ışığında oturma odanız ile uyumlu unsurları bir araya getirerek yaptığınızda, oldukça başarılı bir sonuca ulaşabilirsiniz.